Magyar Gothic Club Magazinja - Expression
Magyar Gothic Club Magazinja - Expression
..::Bejelentkezs::..
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
..::Men::..
 
..::Magazin - 2006::..
 
..::Magazin - 2007::..
 
..::Magazin - 2008::..
 
..::Megjult Magazin - 2008::..
 
..::Regnyeink s egyb knyvek::..
 
..::Expression Kpei::..
 
..::Videk::..
 
..::Ti vlaszolttok!(Itt vannak a kikldtt krdvekre a vlaszaitok!)::..
 
..::Interjk::..
2006-ban:
 
 
 

 
2007-ben:
 
 
 
 

Mint FSZERKEZT, ߳ithe MgiC, fenntartom a jogot a kldtt hrek, cikkek s kpek kimoderlsra (meg nem jelentetsre) illetve javtsra (helyesrsi-, gpelsi hibk). Ha brkinek a cikkbe belejavtank (a szveget nem rnm t, hanem az elbb emltett hibkat javtanm ki) azon kretik nem megsrtdni, hanem gy gondolni r, mint egy segtsgre! A kzszemremsrt, illetve ROSSZ minsg kpeket, cikkeket nem jelentjk meg!

Viszont, mindenfle tmra nyitottak vagyunk! Lehetnek vallsi-, filozfiai cikkek, egyb rsok, novellk, versek (akr sajtok is), de kretik a politika tmt kerlni! Az ilyesfajta cikkeket nem ll szndkunkban megjelenteni!!! Kretik azt a tnyt elfogadni, hogy ez nem egy politikai magazin! Ksznm mindenki szves megrtst!

߳ithe - 2006. jnius 22.

..::2008. janur::..
..::2008. janur::.. : A szorongs festi: Van Gogh, Munch, Ensor

A szorongs festi: Van Gogh, Munch, Ensor

  2008.01.02. 20:09

Forrs: http://www.sulinet.hu/tovabbtan/felveteli/ttkuj/26het/muvtori/muvtori26.html

Azt az emberi s mvszi problmakrt azonban, amellyel a posztimpresszionizmus kornak festi szembe talltk magukat, mg ms oldalrl is meg lehetett kzelteni. A szimbolizmus a romantika utirnya volt, s ugyancsak a romantika lobogsa, szubjektivitsa, az ember lelki lete irnti fogkonysga lt nhny szzadvgi fest mvszetben is, akiknl a festi, formai problmk elvlaszthatatlanok voltak a mvsz bels traumitl, flelmeinek, szorongsainak a kivettstl. Azok a morlis, pszichikai problmk, amelyek a szzadvg skandinv s orosz irodalmban, majd a XX. szzad elejn Rilke kltszetben fogalmazdtak meg, szksgkpp jelentkeztek a festszetben is. A kierkegaardi szorongs, az szaki rk borzongat magnya, a frfi-n konfliktus vgzetszerv fokozsa vagy a dosztojevszkiji dmonnal val kzdelem a festszet nyelvn fogalmazdott meg a holland Vincent Van Gogh (1853-1890), a norvg Edvard Munch (1863-1944) s a belga James Ensor (1860-1949) mvszetben. Vgs soron mindhrmjuk a tgabb rtelemben vett szimbolizmus kpviselje, s ugyanakkor indti az expresszionizmusnak is. Munch pedig sok tekintetben a szecesszi egyik legrangosabb festjnek is minsthet.

Van Gogh fiatal korban kpkereskedi alkalmazott volt, majd teolgit tanult, prdiktorknt jrta a belgiumi Borinage krli bnyavidket. Itt ismerte meg az let tragikus oldalt, s egsz letben neki e tragikus oldal jutott osztlyrszl. A szegnyek igazt szenvedlyesen prtfog Van Gogh sszeklnbztt feletteseivel, ezrt prdiktori tisztsgbl felmentettk. A borinage-i lmnyt azonban magval vitte, amikor festeni kezdett, a parasztok, halszok, munksok lett brzolta. Stlusa ekkor mg a realizmushoz ktdtt ("Krumplievk"). 1886-ban kerlt Prizsba, megismerkedett az impresszionizmussal s a pointillizmussal. Palettja kivilgosodott, jllehet egsz letben tvol llt tle az impresszionistk problmtlan derje vagy a neoimpresszionizmus objektv, analitikus magatartsa. 1888-ban kltztt Arles-ba, itt alaktotta ki azt a stlust, amely utnozhatatlanul az v, s itt alkotta remekeit, amelyek nemcsak kornak, hanem a festszet egsz trtnetnek a f mvei kz tartoznak. Arles-ban kzs mteremben dolgozott Gauguinnel, de tragikus md sszeklnbztek, s Gauguin elhagyta. Az amgy is zaklatott lelkivilg festt bartja szaktsa teljesen felbolygatta, idegei felmondtk a szolglatot. 1888 decembertl kezdve idegszanatriumokban, 1889 mjustl a saint-rmyi ideggygyintzetben lt, majd 1890-ben tkerlt az auvers-i szanatriumba. Fests kzben, 1890. jlius 27-n megltte magt, kt nap mlva meghalt. Az idegszanatriumi kezels alatt is festett, legmegrzbb nportri, rjng ciprusai s a krnyezetrl festett dbbenetes arckpei e korszakbl valk. Ksi kpei flrerthetetlenl szimbolikus sugallatak.
A mvszettrtneti szakirodalom Van Gogh nevt tbbnyire Czanne s Gauguin mellett emlti, s ami mvszetk hfokt s horderejt illeti, joggal. Emberi s mvszi habitusuk ugyanakkor lnyegesen klnbztt. Czanne amolyan szemm vlt ember volt, egyni lett, bnatt s rmt elrejtette, az objektv eszttikai viszonylatokat keres mvszetbe gyszlvn semmit sem engedett ebbl beszivrogni. Gauguin is objektv igny stlusban realizlta egyni valsgltst. Van Gogh msfajta volt. Nla a fests elssorban nmegvalsts, tragikus emberltsnak, korval prleked profetikus magatartsnak a kivettdse. nemcsak festnek szletett, s nem is akart csupn fest lenni. A prftk ksi utdaknt tletet akart mondani a korrl. Ezrt is jrta fiatal korban vallsos prdiktorknt a bnyavidket, s hirdette a keresztny szocializmushoz kzel ll tanait. Amikor festeni kezdett, Rembrandt rkt vllalta; a nyomor, a paraszti let festje lett, sznei Rembrandtihoz, emberltsa Millet-hez hasonlthat. Amikor azonban Prizsba kerlt, csakhamar az avantgarde-hoz csatlakozott, a pointillistk s Toulouse-Lautrec inspirltk. is felfedezte magnak a japn fametszetek dekorativitst, majd amikor megfogadta Lautrec tancst, amely szerint "A jv piktrja a Dl", s a francia mediterrnba, Arles-ba kltztt, csakhamar kialaktotta egyni formanyelvt, s megteremtette a szzadvg piktrjnak legdrmaibb fejezett.
Arles-ban egy ideig egytt dolgozott Gauguinnel, hatott is r bartja dekoratv, szintetizl stlusa. A mediterrn napfny zuhatagban nem volt lehetsges az impresszionizmus lrai hangjnak a megrzse, a lgkri vibrcik jelentse, st mg a divizionista analitikus munka sem. A telt napfnyben a sznek tisztn, sajt rtkkben, st intenzitsukban fokozottan jelennek meg. Van Gogh is a vgskig fokozta a kiegszt (komplementer) sznek sznintenzitst nvel lehetsgeit. A festk mr korbban is ismertk a komplementer sznek sajtossgait, Rubens vagy Delacroix tudatosan lt velk. Delacroix lltotta fel hres szn-hromszgt, amelyben a hrom alapszn, a piros, a srga s a kk alkotjk a hromszg cscsait, s kzttk foglalnak helyet a kiegszt sznek, a zld, a lila s a narancs. A kiegszt sznek egymsra hatsa klns sznizgalmat breszt. Van Gogh hallatlan szenvedllyel prblta ki a komplementer varicik lehetsgeit, s festette meg a mvszettrtnelemben szinte pratlanul g kolorit festmnyeit. Gauguinnel ellenttben megtartotta az impresszionizmus bontott ecsetkezelst, festkpszti apr rovtkkknt kerltek egyms mell, s e vonsok burjnzsba, krforgsba Van Gogh belevettette zaklatott lelkivilgnak minden tragdialmnyt. Mert, ha ezekben az vekben mr nem is vllalkozott prdiktori szerepre, a fests kzben mgis szntelenl etikai krdsek foglalkoztattk. Az jszakai kvhz kpe nla a bn fertjv mlylt, a grcsbe rndul ciprusok serege pedig felboml lelki egyenslynak lidrces szimblumv. Tmi az Arles krnyki tjak, bzafldek, hidak, napraforgk, szobja, fk s nmaga. E kznapi motvumokat azonban oly drmai er hatja t, amelyhez foghatt csak Dosztojevszkij rsaiban tallunk. A ksi kpein mr tl is megy a posztimpresszionizmus vagy a szimbolizmus problmakrn. A tj hborg lelknek a kivettdse, az expresszionizmus nyitnya.

Ugyancsak az expresszionizmus els kpviselje volt a norvg Edvard Munch (1863-1944), aki azt az letrzst fogalmazta meg a festszetben, amelyet az irodalomban a szzadvgi skandinv rk. Szorongs, elvgyds, mr-mr pszichotikus pesszimizmus, borzalomlts jellemezte mvszett.
Oslban tanult, s mr indulsakor is a francia iskolhoz vonzdott, a plein air foglalkoztatta. 1889-ben hrom vre Prizsba ment. Az 1885-1886-ban festett "A beteg kislny" cm kpe azonban mr azt mutatta, hogy a francia iskolzottsgot a skandinv irodalommal rokon md a pszicholgiai brzolssal kvnta sszektni. Hazatrte utn egyrtelmen e tendencia ersdtt mvszetben.

SikolyEdvard Munch: Sikoly, 1894.

Az 1892-es "Tavaszi este az osli Karl Johan utcn", az 1894-es "Sikoly" s az 1899-ben festett "Az let tnca" voltak e bels szorongst kifejez, stilizl, szimbolista jelleg korszaknak a f mvei.

Az let tncaEdvard Munch: Az let tnca, 1899-1900

Egy ideig Nmetorszgban is lt, egyik vezetje volt a szecesszis mozgalmaknak. Ugyanebbl a korszakbl datldik remek grafikai munkssga. 1907 utn mvszetnek heve csillapodott, stilizlbb s impresszionisztikus elemek jelentek meg mvszetben, a szecesszis formaads azonban mindvgig rzdtt kpein. E korszaknak f mve az osli egyetem falkpsorozata (1909).
Munch f tmja az asszony s a frfi tragikus kapcsolata, amely a skandinv irodalomnak is kardinlis tmja - de az irodalmias tma nlkli kpei is borzalmat, tragdit sugallnak, sikolt lenyfigurja a vgzet szimbluma, a csk kpein misztrium s egyttal iszonyat. A nagy magyar szimbolista klt, Ady Endre hja-nszas szerelmes verseiben l hasonl szimbolika. Munch stlusa stilizl: dekoratv sszefogottsg s szecesszis vonalvezets jellemzi. Szimblumai tbbnyire erotikus tltsek, gyszlvn a freudizmus illusztrcijnak minsthetk. Mind formaelve, mind szimbolikja nagy hatssal volt a szecesszi festire.

A szimbolizmus s az expresszionizmus hatrmezsgyjn jrt James Ensor is (1860-1949). Mvei trsadalomkritikai jelentsek, a maszkok jtsszk benne a fszerepet, az emberi vilg bbok s maszkok vilgv idegenedett. Kedvenc tmja a karnevl, amely ecsetje nyomn infernliss vlt. Tudatosan vllalta Bruegel s Bosch rkt, az vilga is a "visszjra fordtott vilg" tkrzdse, morbid szatra hatja t. Ez jellemzi f mvt, az 1888-ban festett "Krisztus bevonulsa Brsszelbe" cm, nagymret, sokalakos kompozcijt. Pojck, cseprgk, kikent-kifent dmk, pffeszked urak, az e vilgi hisg mindmegannyi karikatrafigurja kztt szrevtlenl, jelentktelenl, apr figuraknt jelenik meg Krisztus. Az impresszionizmus felszabadult sznreflexei s fokozott, harsny kontrasztok jellemzik e rendkvl szuggesztv erej, mesterien csoportostott kompozcit. Lidrces, morbid mvszet Ensor, de brmily irodalmias is a tmavlasztsa, mestere a formnak, az atmoszfrateremtsnek.
A szimbolizmus ugyancsak sszekttte a posztimpresszionizmust a szecesszival, hiszen pldul az osztrk, illetve a nmet szecesszinak olyan jellegzetes kpviseli, mint Bcklin, Klimt s Stuck egyformn minsthetk szimbolistknak s a szecesszi kpviselinek. A szimbolizmus egybknt nem csupn a tma megvlasztsban s rtelmezsben mutatkozott meg, hanem a sznfelfogsban is: pldul Van Gogh, Gauguin vagy Csontvry kerestk a sznek szimbolikus rtelmt is. Ebbl ntt ki a XX. szzad els veiben Picasso kk s rzsaszn korszaka, melyben mind a tma, mind a sznmegolds szimbolikus sugallat. E kt sorozatot tekinthetjk egybknt a posztimpresszionista s a szimbolista festszet zrakkordjnak.

 
 Innen Hov mgy Tovbb, Drga Vendgnk?
 
Nemsokra indul a Kaputl kt kocsi.. A kvetkez helyekre visznek el:
 

 

 

 

 

 Nos? Hogy Dntttl? Hov msz? Ha mr megvan, kattints arra a "helyre" ahova tovbb szeretnl menni!

 
Vrunk mskor is :)))!!!
 
Expression-team
 
..::Chat::..
Kromkodst itt IS mellzzk! Ksznm!
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
..::Mlik az id...::..
 
..::Mennyi ideje bjdosol mr?::..
2025. prilis
HKSCPSV
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
<<   >>
 
..::Mennyien voltak a Kvzban eddig?::..
Induls: 2005-11-04
 

Fszerkezt:     ߳ithe
 
Kpszerkeztk:
  • Szollo
  • Darla
  • Zsu
  • Sztyi 
Egyb Szerkeztk:
  • LExi
  • Vadc
  • Csuti
  • PanicLady
  • Meryl
  • Tsunami
  • Blanka
  • Darla
  • Mendolin
  • Cons†an†ine

Desing:

  • Mendolin (banner, tmutatk, tblk)
  • ߳ithe (Minden ms a fellelhet kpi anyag)

Tiszteletbeli szerkeztnk:

  • Zsu

Egyb szerkeztk jelentkezst vrjuk! Szerkezt az lehet, aki jelentkezik, s cikket is r! A ksz cikket kld el az expression@citromail.hu cmre! Itt ne felejtsd el megemlteni a posztra a szndkod s termszetesen a neved :)! A szerkeztktl elvrjuk a rendszeres cikkrst (havonta minimum 1 cikk), ezrt krjk, csak az vllalja, aki ezt fogja tudni viselni!

Ksznm!   ߳ithe (Fszerk.)

 

GOTHS

Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!