5237 karakter a semmirl
Cathleen 2007.11.10. 23:49
"Az albbi elgondolkoztat cikket az iskolajsgban (Fszek, PTE-KTK) talltam, gondoltam, megosztom veletek"
5237 karakter a semmirl
Kt lny l az iskolapadban. Mg csak egy perce csengettek ki a matekrrl, k mris sszedugott fejjel kacarsznak valamin. Nevetve pillantanak krbe az osztlyban, jabb beszdtmt keresnek. Halkan sutyorognak, nha pedig harsnyan felvihognak.
Mgttk l a harmadik bartn, de azok olyan halkan beszlnek, hogy nem rti, mirl folyik a trsalgs. Most meg valamirt folyton htrapillantgatnak, azt hiszik, nem veszi szre, hogy t bmuljk, aztn jra nevetni kezdenek. Sokig tri ezt, nem szl rjuk, de az arca egyre vrsebb, keresi magn, hogy mi olyan furcsa. Mg a kis zsebtkrt is elkapja, de nem, nem a sminkje kendtt el, a haja sem kcos. A lnyok most jra htranznek, s felnevetnek.
- ruljtok mr el, mi olyan vicces! – szl rjuk ingerlten, de a msik kett vihogva vlaszol.
- Semmi…
Egy fi s egy lny fekszik sszebjva az gyban. Most elszr tltttk egytt az jszakt. Boldogan fekszenek egyms karjaiban, a lelkk mg valahol mshol jr, egy szebb vilgban. A lny rgta nem rezte magt ilyen boldognak, a fi lelsben nem fl semmitl. Taln soha tbb nem is kell mr flnie, biztonsgban van. Taln nem csak rvid boldogsg lesz ez. Taln letk vgig kitart. Taln nem kell tbb csaldnia. Ebben a pillanatban minden tkletes, legszvesebben meglltan az idt, hogy soha ne szakadjon meg ez a harmnia. Brmit megadna azrt, hogy rkre ezek kztt a szeret karok kztt maradhasson, hogy rkk ezeket a szvdobbansokat hallgathassa.
- Mire gondolsz? – krdezi a fi, mire a lny zavarta elmosolyadik.
- Semmire…
- Mi a baj, desem?
- Semmi…
A fiatal felesg visszafordul a gztzhelyen rotyog vacsorhoz, s sztlanul kevergeti tovbb. A frfi kimegy a konyhbl, elterpeszkedik a kanapn. A n mr hallja is az jsgpapr zrgst s az elgedetlen morgst. „Biztos a sportrovatot nzi. Mr megint kikapott a Fradi…” A frj dohogva hajtogatja ssze a napilapot, rgtn a tv tvirnytja utn nyl. Hullafradtan hazaesik a munkbl, erre az asszony csak flszavakkal, fsult hangon vlaszolgat a krdseire ahelyett, hogy mosolyogva vrn itthon. Azt sem mondhatja, hogy nem trdik vele, hiszen megkrdezte, mi baja. De minden rendben van, ezek biztos csak azok a napok… A felesg mg mindig a vacsort kszti, de mr nem figyel r, hogy a knnyei belepotyognak a lbasba. Hogy mi a baj? Az elfelejtett hzassgi vfordul. A szemlytelen, utols pillanatban vsrolt ajndkok. A le ne vitt szemt. A semmi.
Bennrekedt szavak, rzsek, gondolatok. Mirt? Mirt kell elzrni magunkat a tbbi ember ell? ttrhetetlen falat hzunk magunk kr, amit nemhogy msok, magunk sem tudunk lebontani. Titkolzunk, hazudozunk egszen addig, amg mr mi sem tudjuk, mi az igazsg. Szeretet s gyllet, boldogsg s boldogtalansg kztt megrekednk a keskeny hatron, ahol minden homlyos, sszezavarodva tnfergnk, vakon tapogatzunk sajt rzseink kztt, de csaldottan tapasztaljuk, hogy azokat mr tl jl s tl rgen elrejtettk a vilg ell. Nha gy rezzk, megszakadunk, ordtva szeretnnk msok tudtra adni a gondolatainkat, de esznkbe jut a flelem a kiszolgltatott helyzettl, nem merjk feltrni magunkat, s csak annyit mondunk: Semmi… Mindegy. Semmi fontos, minden mindegy…
Ostobk vagyunk, ssze vagyunk zavarodva! Semmi sem mindegy, minden fontos! Ha nyitott szvvel jrnnk a vilgban, nem kne flnnk, nem lennnek ktsgeink, egyrtelm lenne, ki a bart, ki az ellensg, mi a szeretet, mi a harag. Ismernnk magunkat s msokat, nem kellene sznlelnnk. Mennyivel szebb lenne, ha a „szeretlek” sz kimondsval nem kellene olyan sokat vrnunk s nem kellene flnnk a kvetkezmnyektl. Brtan nznnk egyms szembe, nem tartannk attl, hogy arcunk, mozdulataink minden titkunkat elruljk, nem kellene rettegnnk, hogy valami fontos kzlsvel elksnk. Rengetek flrertst, vitt kerlhetnnk el, ha szintn fordulnnk egyms fel.
Nincs senki, aki teljesen ismerne minket, akinek mindent elmondannk magunkrl. A szerelmnk, a csaldunk, a bartaink eltt is titkolzunk. Hiba fj, ha hazudunk nekik, rettegnk, hogy az elkvetett hibk miatt elveszthetjk ket, rtktelenebbek lehetnk a szemkben. Nem akarjuk a szeretteink szemrehnysait hallgatni, inkbb magunkban tartjuk a problminkat ahelyett, hogy mernnk segtsget kni. Flnk msokra tmaszkodni, pedig sokszor mr az is knnyt az emberlelkn, ha valakivel megoszthatja a gondjait. Nem mernk megbzni msokban, hiszen ha valamirt elvesztennk az ilyen „mentsvrainkat”, az mg tbb fjdalmat okozna neknk. gy gondoljuk, hogy rzseink feltrsval tmadsi felletet hagyunk magunkon, nem ltjuk be, hogy az a legszabadabb, legboldogabb ember, akinek lelkt nem terhelik az elhallgatott, elzrt titkok.
Brcsak mindenki vllaln nmagt, vagy legalbb azoknak nem kellene zavarban lennie, akik nem titkoljk, milyen rzsek, gondolatok rejtznek benne. Ostobnak s gyengnek tartjk azokat, akik nem rejtik el titkaikat. Vannak, akik jra s jra vllaljk a kockzatot, hiba bntjk meg ket az szintesgk miatt. Mgis kpesek bzni az emberekben, s remlik, hogy egyszer eljnnek azok az idk, amikor msok is kvetik a pldjukat, s hozzjuk hasonlan btrak lesznek.
|