Ksrtethistrik
2007.11.05. 19:50
Ksrtethistrik
Milyen is lenne egy Halloween(-buli) rmtrtnetek nlkl? Ennek rmre lljon itt mindjrt hrom:
(Az jsg ksbbi szmaiban is szeretnk kzztenni ksrtethistrikat – Halloween j alkalom a rovat indtsra ^^)
A mmia keze
Luis Hamon grf hres okkultista s llekgygysz volt. Hls pciensei, akiket sikeresen meggygytott, gyakran egzotikus ajndkokkal leptk meg. De a legklnsebb ajndk nagyon sok bajt okozott a grfnak.
1890-ben, Luxorban tett ltogatsa sorn, Hamon kigygytott a malribl egy hres sejket, aki ragaszkodott hozz, hogy az orvos elfogadja htborzongat ajndkt, egy rgen eltemetett egyiptomi hercegn mumifiklt jobb kezt.
Hamon grf felesgben mr kezdettl fogva visszatetszst keltett a szraz, sszezsugorodott vgtag. s amikor meghallotta a hozz kapcsold trtnetet, ellenszenve rmlett s viszolygss vltozott. Az egyiptomi Ekhnaton fra – Tutanhamon eretnek apsa – uralkodsnak tizenhetedik s egyben utols vben, vallsi krdsekben vitba keveredett lenyval. A fra emiatt szrny bosszt llt.
I. e. 1357-ben papjaival megerszakoltatta s meglette lnyt. Aztn levgatta jobb kezt, s titokban eltemettette a Kirlyok Vlgyben. Az egyiptomiak elborzadtak, hiszen gy a lny nem kerlhetett a paradicsomba, mivel a temetskor hinyzott egyik kzfeje.
Hamon az ereklyt tbb mzeumnak is felajnlotta, de az ismert okok miatt sehol sem akartk killtani. Vgl londoni otthonnak egyik res szfjben helyezte el.
Ksbb, amikor 1922 oktberben felesge trsasgban felnyitotta a szfet, mindketten ijedten hkltek vissza. A meggyilkolt lny keze megvltozott. A 3200 ven keresztl sszezsugorod, mumifiklt kz puhnak ltszott, s friss szvetek kezdtek kialakulni rajta. A grfn hisztrikusan kvetelte, hogy semmistsk meg a kezet. Br Hamon korbban sosem flt az ismeretlen jelensgektl, most beleegyezett felesge krsbe.
Csak ahhoz ragaszkodott, hogy a hercegn keznek mlt temetst biztostsanak. 1922. oktber 31-e jszakjn – a halottak napjn – kszen lltak a szertartsra.
Rgi bartjnak, Lord Carnarvonnak, a rgsznek cmezve megrta, hogy a kezet vatosan a kandallba helyezte, s hangosan felolvasott egy rszletet az egyiptomi Halottak Knyvbl. Amint becsukta a knyvet, hatalmas mennydrgs rzta meg a hzat. Az plet teljes sttsgbe borlt, a hirtelen tmadt szl pedig kicsapta az ajtkat.
Hamon s felesge a fldre estek, s percekig hevertek ott a dermeszt hidegben. Amikor flve felpillantottak, egy ni alakot lttak. Hamon lersa szerint „a n a rgi egyiptomiak kirlyi ltzkt viselte, magas fejdszn a frak kgyja csillogott”. A n jobb keze vres csonkban vgzdtt.
A jelens a tz fl hajolt, majd olyan titokzatosan eltnt, ahogy rkezett. Vele egytt a levgott kznek is nyoma veszett, melyet soha tbb nem lttak.
Ngy nappal ksbb Hamon egy tudstsban olvasta, hogy a Carnarvon expedci megtallta Tutanhamon temetkezsi helyt, s a kszbre festett si figyelmeztets ellenre a srbolt feltrsra kszl.
Hamon a krhzbl – ahol felesgvel egytt, slyos sokkos llapotuk miatt kezeltk – knyrg hang levelet kldtt bartjnak, melyben krte, mg egyszer gondolja meg, mit tesz.
A grf a kvetkezt rta: „Most mr tudom, hogy az kori egyiptomiak olyan tuds s er birtokban voltak, melyet napjainkban kptelenek vagyunk megrteni. Knyrgk, lgy vatos.”
Carnarvon figyelmen kvl hagyta az intelmeket, s nem sokkal ksbb egy moszktcsps kvetkeztben meghalt. Az expedci tagjai egyms utn kvettk t a srba. Az eset a frak tkaknt vlt ismertt.
A Berkely tr 50. veszlyei
London elegns Berkeley tere napjainkban olyan csendes s nyugodt, mint amennyire csak lehet egy nyzsg fvros kzpontjban.
Nyron, ebdidben hivatalnokok ldglnek a fvn, mg stteds utn szerencsejtkosok s szrakozni vgyk znlik el a tr klubjait s kaszinit. A divatos Mayfair negyed hatalmas forgalma lehetetlenn teszi, hogy a turistk meghallhassk a hbors idk slgerben halhatatlann vlt flemle nekt.
De kevesebb mint egy vszzaddal ezeltt, a Berkeley tr volt Anglia egyik legrmtbb helye. A ma knyvesboltknt mkd 50-es szm hzban tanyzott minden idk legksrtetiesebb gyilkossgainak elkvetje. A mai napig nem derlt r fny, hogy mi okozta a viktorinus Anglit rmletben tart halleseteket, mivel kevesen maradtak letben azok kzl, akik lttk a gyilkost, s a tllk ltalban teljesen eszket vesztettk az iszonyattl.
A hznak mr akkor is ktes hre volt a vrosban, amikor Sir Robert Warboys vakmer fogadst kttt a White Klubban. A jkp, kalandvgy frfi csak gnyoldott, amikor bartai az 50-es szm hzban trtnt borzalmak lehetsges okairl beszlgettek. Megfogadta, hogy ott tlt egy jszakt annak bizonytsra, hogy a termszetfltti trtnsekrl szl hresztelsek minden alapot nlklznek.
A hz tulajdonosa, egy Benson nev frfi, nem szvesen engedte a fogads lebonyoltst, de Sir Robertet nem lehetett eltntortani a szndktl. A fiatal nemes csak hosszas rbeszls utn egyezett bele, hogy fegyvert vigyen magval. Benson ragaszkodott hozz, hogy Sir Robert bartai vele egytt rkdjenek a hlszoba alatti helyisgben, ahol az elkel r az jszakt tlti majd. Abban az esetben, ha valami szokatlan trtnne, a fiatal arisztokrata meghz egy zsinrt, ami mkdsbe hoz egy csengt az els emeleti szobban.
Sir Robert 11.15-kor, egy kellemes vacsora utn vonult vissza a hlszobba. Alig mlt el hromnegyed ra, amikor megszlalt a cseng. Mikzben a lent rkd emberek felfel rohantak, lvs drdlt. Benyomultak a szobba, ahol Sir Robertet az gyon elterlve talltk, feje lelgott az gy szln.
Halott volt, de nem a lvs okozta a srlst. Szemei kidlledtek a rmlettl, ajkai frtelmesen felhzdtak ersen sszeszortott fogairl. Az iszonyatba halt bele.
Ez az eset s a Berkeley tr szrny hzairl szl ms trtnetek keltettk fel Lord Lyttleton kvncsisgt, aki eltklte, hogy fnyt dert a rejtlyre. Elintzte, hogy is tlthessen egy jszakt abban a szobban, ahol Sir Robert meghalt.
Kt fegyvert vett maghoz, az egyiket golykkal, a msikat hatpennys ezstrmkkel tlttte meg, ami lltlag tvol tartja a gonosz szellemeket. Az jszaka folyamn a nemes egy egsz hordnyi rmt ltt ki a felje ront stt alakokra. Lord Lyttleton, 1879-ben kiadott Feljegyzsek s agglyos krdsek cm rsban rszletezte megprbltatsainak krlmnyeit. Vgl arra a kvetkeztetsre jutott, hogy a szobban „termszetfltti erk mkdnek, melyek vgzetesek mind az emberi test, mind az emberi szellem szmra”.
Lyttleton kutatsai sorn a kvetkez esetekre bukkant. Egy fiatal lny, aki vendgknt tartzkodott a hzban, a flelemtl megrlt. Egy frfit, aki az jszakt a ksrtett szobban tlttte, msnap holtan talltk. A hzat brl csald cseldjre a fldn kuporogva talltak r, amint azt nyszrgte: „Ne engedjk, hogy hozzm rjen.” Ksbb is meghalt a krhzban.
Nem meglep ht, hogy az emberek nem akartak a hzba kltzni. Az plet vekig resen llt, a fests mlladozni kezdett, titkt semmi nem zavarta. Aztn 1887 december ben Portsmouthba rkezett a Penelope fregatt, legnysge partra szllt, s hazaindult.
Edward Blunden s Robert Martin tengerszek karcsony este rkeztek Londonba. Csak kevs pnz csrgtt a zsebkben, s nem volt szllsuk jszakra. Az utckon kboroltak, s egyszer csak a Berkeley tren talltk magukat, ahol az 50-es szm hzon szrevettk a „kiad” feliratot. Nyilvnval volt, hogy ott tltik az jszakt.
Bejrtk az elhagyatott helyisgeket, majd a msodik emeleti hlszobba rkeztek, amelyben a tbbinl nagyobb rend uralkodott. Martin hamarosan elaludt, trsa azonban ideges volt. Mikzben Blunden az gyban hnykoldott, ajtajuk eltt a folyosn furcsa lpsek zajra lett figyelmes. Felbresztette Martint, s a kt frfi szvdobogva figyelte, ahogy az ajt lassan kinylt, s egy hatalmas, fekete alaktalan figura lpett a szobba.
Blunden a kandallhoz rohant s megprblt felkapni valamit, amit fegyverknt hasznlhatott volna. Amikor a betolakod a rmlt tengersz utn vetette magt, Martin megragadta az alkalmat, s a nyitott ajtn keresztl elmeneklt. Lerohant a lpcsn, hogy segtsget hvjon. A kzeli Piccadilly tren elhadarta a trtnteket egy rendrnek, s a kt frfi egytt sietett vissza a hzhoz.
Ksn rkeztek. Blunden sszezzott testtel, trtt nyakkal hevert a lpcs aljn, arct az irtzatos flelem grimasza torztotta el.
A boszorkny jele
Lbnyom a kegyetlen ezredes srjn
Salem vrosban (Massachusetts) 1692-t rtak, s egy v alatt 13 embert akasztottak fel boszorknysg vdjval. A bucksporti (Maine) Bucks ezredes szmra nyilvnval volt, hogy az vrosban is le kell leplezni a boszorknyokat. A vroshzn tartott gylsen elhozakodott a problmval, s nem sokkal ezutn, egy fs „keresztes csapatnak” sikerlt is ellltania is egy ldozatot.
Egy hajlott ht, rncos – minden zben boszorknynak ltsz – regasszonyt vdoltak meg nyilvnosan. A trtnszek kztt vita van a hlgy nevt s kort illeten. Egyikjk szerint Comfort Ainsworthnek hvtk, s tbb mint 90 ves volt.
Az ids hlgyet – elesettsgre val tekintettel – nem vetettk al knzsnak, nem szurkltk tvel, hogy megtalljk rajta a „boszorknyok jegyt”. A trgyalterembe seregl tmeg tudta, hogy az ids hlgy meghurcoltatst Bucks ezredes eszelte ki, aki most a br kzelben foglalt helyet. Amikor a szemtank Comfort Ainsworth ellen vallottak, kivtel nlkl Bucks jvhagy tekintett kerestk.
Az egyik n azzal vdolta az regasszonyt, hogy sszefggstelen szavakat mormolva megtkozta t, s emiatt, amikor hazatrt flei vrezni kezdtek.
Egy frfi megeskdtt, hogy egy tz lb magas, fekete ruhs figura llt Comfort hznak ajtaja eltt, aki nyilvnvalan az rdg cimborja volt. Az eskdtszk rvid tancskozs utn bnsnek tallta az asszonyt. A br szavait idzve: „Az embereknek nem kell tovbb szenvednik a boszorknytl.” Comfort Ainsworthot msnap akasztfra kldtk.
Az tlet kihirdetst kvet jelenet mindenkit vratlanul rt. A vdlottnak nem engedtk meg, hogy vdekezzen, s mr mindenki azt hitte, hogy a fogatlan, ids asszony sztlanul veszi tudomsul a bri dntst.
Mieltt azonban a trvnyszolgk kzbeavatkozhattak volna, felemelkedett a helyrl, s csontos ujjaival az ezredesre mutatott. „Egsz letemben” – kiablta – „soha senkinek nem rtottam. De most tkot szrok nre, uram, mert talpnyalival a bitra juttatott engem!”
„Jl vsse az emlkezetbe, hogy amikor eltemetik – s ez hamarosan bekvetkezik -, a srkvn hagyom a lbam nyomt. s az rkre ott marad, Bucks ezredes, hogy a vilg soha ne felejtse el ezt a napot!”
Az egyik trvnyszolga az regasszony szjra tapasztotta a kezt s kivezette a terembl. Comfort Ainsworth szavai nyugtalansggal tltttk el a falu npt, s a msnap reggeli akasztson csak nhny bmszkod akadt. Mg Bucks ezredes sem jelent meg.
Hrom hnappal ksbb az ezredes valamilyen „pusztt kr” kvetkeztben meghalt. rksei egy utlagos bejegyzst talltak vgrendeletben, mely szerint srkvt tkletes minsg mrvnybl kell elkszteni, melyet „nem lehet bemocskolni s meggyalzni”.
Nhny nappal a temets utn a rokonokat titokban felkereste egy rmlt temeti munks. A mrvnyon ni lbnyomokra bukkant, amit csiszolssal sem lehetett eltvoltani.
A kfaragt, aki az jszaka leple alatt elksztette az els srk pontos mst, megeskettk a teljes titoktartsra. A rgi kvet elszlltottk, s az jat lltottk a helybe.
Tz nappal ksbb az rksk izgatottan sugdolz emberekre figyeltek fel a temetben. A srhoz rve azonnal szrevettk, hogy a csel nem sikerlt. Az ids asszony keskeny, harisnys lbnak nyoma az j kvn is tisztn kivehet volt.
Azt hreszteltk, hogy „temeti srgyalzsrl” van sz, de ez a magyarzat senki szmra sem volt meggyz. Az rksk mg drgbb srkvet szllttattak a temetbe, s most mr azzal sem trdtek, hogy titokban tartsk az esemnyt. Hihetetlen volt, de Comfort kicsiny, csontos lbnyoma ismt formldni kezdett a kben.
Ez alkalommal az elcsggedt rksk mr nem is tettek lpseket j srk fellltsra. 300 v elmltval is ugyanaz a k ll Bucks ezredes srja fltt, rajta a soha be nem gygyul sebknt ktelenked lbnyommal.
|