Fantasy
2007.11.02. 15:50
A Wikipdibl, a szabad lexikonbl.
A fantasy egy irodalmi mfaj, illetve a mfaj kr szervezd filmes, szabadids (s egyb) kultra. Rgebben a kritikusok nem tekintettk „irodalmi” mfajnak a sz klasszikus rtelmben („ignyes” „szpirodalom”); s az irodalmi lexikonokban sem szerepelt cmszknt; mra a legkiemelkedbb, e mfajba tartoz remekeket vita nlkl szpirodalmi mveknek mondhatjuk. Az Aurin Fantasy Enciklopdia nyomn e mfajt a kvetkezkppen hatrozzuk meg:
A fantasy a huszadik szzad forduljn indul, s a szzad msodik felben kibontakoz fantasztikus irodalmi, kpzmvszeti, s iparmvszeti stlus, amely az angolszz irodalomban fejldtt elszr nll irnyzatt, de mra eltr formkban ms eurpai nemzetek mvszeteiben is jelentkezett. F jellemzje, hogy a tartalma (trtnet/kp/hang) olyan elkpzelt, mitikus jelleg, valamilyen tekintetben mindig irrelis, az r ltal teremtett, csak annak fantzijban ltez alternatv vilgokba mint keretbe van gyazva, mely felptsben, fizikai s etikai trvnyeiben, rtkeiben, llnyeiben, rokonsgot mutat a vallsok s mtoszok ltal megteremtett kpzeletbeli vilgokkal. A fantasy ezek felptsben – rtl, mtl fggen – egyarnt (akr egyazon mben is) mert a gtikus romantika trtneteibl, a kzpkori lovagvilg hsi nekeibl s lovagregnyeibl, az kori s kora kzpkori – klnsen az szaki, kelta, germn, skandinv – mtoszokbl s eposzokbl, illetve a vele rokon (de nem azonos) science-fiction mfaj ltal teremtett vilgokbl. A fantasy mfaj kr egsz kultra szervezdtt, melyben vannak szerepjtkok, filmek, „vilgpt” klubok, kizrlag fantasyt forgalmaz knyvkiadk, s hasonlk.
A fantasy kezdeti szrnyprblkozsai mr a romantika korban is megjelentek (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann: Az arany virgcserp, Vrsmarty Mihly: Csongor s Tnde, Zaln futsa), de igazi megalkotinak a szzadforduln vagy a huszadik szzad msodik felben lt J.R.R. Tolkien, Michael Ende, H.P. Lovecraft tekinthetk. A fantasyt egyrtelmen Tolkien regnytrilgija, A Gyrk Ura emelte ki az ismeretlensgbl s tette elfogadott irodalmi mfajj.
Rokon mfajok
* A fantasy mfaj rokon egy msik, rgebbi stlusirnyzattal, melyet mgikus realizmusnak neveztek. Kpviseli kz tartozik tbbek kztt Gabriel Garcia Mrquez, E. T. Hoffmann, Magyarorszgon pedig Kodolnyi Jnos (utbbi Tolkiennel nagyjbl egy idben alkotott az vhez hasonl, az kori mtoszvilgban jtszd regnyeket). * Ne keverjk ssze a fantasyt a science fictionnal, br e tekintetben vannak vitk. Kuczka Pter a Vilgirodalmi Lexikon egy cikkben a fantasyt a science-fiction egy gaknt sorolta fel, s mindkt mfajban valban kzs (de csak annyi a kzs), hogy fikcis, fantasztikus mfajok. Azonban van kztk klnbsg; mg a science fiction tudomnyos abban az rtelemben, hogy a val vilgtl val eltrsek oka racionlis (pl. a technikai halads eredmnyekpp elfogadhat jzan sszel is), s ltalban a rendkvli helyzetek racionalizlsra trekszik, addig a fantasynak kifejezetten az irracionalits s a nem-tudomnyos (mgikus, mitikus) gondolkodsmd az alapja. * Noha les hatr valban nincs semelyik kt mfaj kzt, pldul a Star Wars sorozat, fnykardjaival, rhajival s Varzsl-Pap-Harcos Jedi-lovagjaival sikeresen tvzi a kt rokon mfaj egyes elemeit (ezrt nem is tekinthet valdi, hamistatlan science-fictionnak). * A fantasyhoz igen kzel ll tovbb a mese mfaja, hiszen a fantasy-mvek a mtoszok mellett a npmesk vilgbl is sokat mertenek. A kt mfajt leginkbb a clkznsg klnbzteti meg: a mesk elssorban gyerekeknek kszlnek, ezzel szemben a fantasy felntt olvaskhoz szl. A kt mfaj hatrrl megemlthetjk J. K. Rowling Harry Potter sorozatt, vagy Michael Ende Vgtelen Trtnett.
A fantasy pszicholgija
Pszicholgiai szempontbl a fantasy egyik legjellemzbb vonsa a kollektv tudattalan fel forduls, olyannyira, hogy ksrletek trtntek a jungi (a Myers-Briggs-tpusindiktorban is vizsglt) szemlyisgjellemzknek (Intuci, rzkels, rzs, Gondolkods) bizonyos tipikus fantasy-karaktereknek val megfeleltetsre. Eszerint a Harcos kpviseln az Intucit (mivel a kardokkal vagy puszta kzzel vvott kzelharc nagymrtkben az ellenfllel val intuitv azonosulson alapszik), a Tolvaj az rzkelst (gyessg, trgyak irnti vonzalom), a Pap az rzst s tlst (J-Rossz megklnbztetse, istenek s/vagy egyb rtkek irnti rajongs), a Varzsl pedig a Gondolkodst (vekig tart tanuls, a vilgot irnyt mlyebb trvnyek ismerete).
Jung nyomn sikerlt a fantasy keletkezst s npszersgt is magyarzni. Jung szerint a modern ember (ti. a nyugati civilizci embere) elszakadt mitikus-mgikus gykereitl. Ugyanekkor az ezek irnti igny tovbbra is jelen van. "Az emberisg tlnyom rszt alkot, csekly lettapasztalattal, kevs transzcendens emlkkel rendelkez, knnyen befolysolhat tmeglnyek nehezen igazodnak el ebben a vilgszellem neurotikus elrzettl vibrl letformban… Az emberek ignylik a transzcendens mveket. A fantasy feladata, hogy megmutassa az individualizci, az tlnyegls tjt, s rvezessen arra, hogy az rtkeket sajt magunkban, sajt kis kozmoszunkban keressk, hiszen az a legaprbb rszletekig is analg a vilgegyetemmel. Amelyik ember nem hisz a csodkban, az az ember nem realista." – Psa Zoltn
rk s mveik
* J.K. Rowling o Harry Potter * C.S. Lewis o Narnia krniki * J.R.R. Tolkien o A Gyrk Ura o A bab/A hobbit * Stephen R. Donaldson o The Chronicles of Thomas Covenant, the Unbeliever (Els rsze magyarul is megjelent A krhozat urnak tka cmen) * Terry Pratchett o Korongvilg knyvsorozat o Mank trilgija * Robert E. Howard o Conan, a barbr * Ursula K. Le Guin o Szigetvilg knyvek (A Szigetvilg varzslja, Atuan srjai, A legtvolibb part, Tehanu, Tales from Earthsea, The Other Wind) * Michael Ende o Vgtelen trtnet * Stephen King o A Sett Torony o Cujo o Ezst pisztolygoly * Raymond E. Feist * Wolfgang Hohlbein
|