Fogalomtr
Cons†an†ine 2007.10.11. 15:09
Az ankh-tl a fordtott keresztekig "Mivel az elz cikkemet enyhe kritika rte megprblom kikszrlni a
csorbt!"
Fogalomtr
Mivel az elz cikkemet enyhe kritika rte megprblom kikszrlni a csorbt!
Az Ankh
A szimblum pontos eredete az egyiptolgusok szmra is homlyba vsz, nincs olyan felttelezs, amit szles krben elfogadnnak. Howard Carter felttelezte, hogy az emberi nemi szervek primitv brzolsbl vezethet le a szimblum, melynek a fels hurka a vulvt, az als T-alak a pniszt s a herket jelkpezn, de tbb ms felttelezs is felmerlt. Msok szerint a fra pniszt jelkpezi, vagy egy stilizlt szemremdomb.
Van szmos ettl eltr elmlet is. E. A. Wallis Budge felttelezte, hogy eredetileg az zisz anyaistenn vre kttt csom volt, ehhez a felttelezshez Wolfhart Westendorf is csatlakozott, megjegyezve, hogy az ankhot s zisz csomjt is hasznltk a szertartsi ltzkeken.
Sir Alan Gardiner szerint szandlszjat brzol, melynek hurkt a boka kr tekerik. A szandl szt is a ?n? szval jelltk, de lehet, hogy eltren ejettk. Megint ms elkpzelsek szerint az ankh a Napot brzolja a horizont felett[2], vagyis a Nap keletrl nyugatra tart tjt, ahol a hurok a Nlust jelkpezn, vagy egy stilizlt szemlyt, ami Ozirisz (kereszt, frfi) s zisz (ovlis, n) jeleinek kombincija lenne s az g s a fld egyeslst brzoln.
Andrew H. Gordon s Calvin W. Schwabe 2004-ben megjelent The Quick and the Dead cm knyvkben felttelezik, hogy az ankh, a dzsed s az uasz szimblumoknak biolgiai alapjuk van, ami az si szarvasmarhatartsbl ered (s azzal az egyiptomi hiedelemmel kapcsolatos, hogy az ond a gerincoszlopban keletkezik):
* az ankh – az let szimbluma – a bika thoraklis gerinccsigolyjnak a keresztmetszete; * a dzsed – a stabilits szimbluma – a bika keresztcsontjnak alja; * az uasz – a hatalom s uralkods szimbluma – szrtott bikapniszbl kszlt plca.
Az idk sorn az ankh az let s a halhatatlansg, a vilgegyetem, a hatalom, valamint az letad vz s leveg szimbluma lett. Kulcsra emlkeztet formja miatt az a hiedelem is trsult hozz, hogy kpes megnyitni a hall kapuit – ezt az elkpzelst az jkori rzsakeresztesek ms hermetikus rendek fztk hozz. A kopt keresztnyek a hall utni let szimblumaknt hasznltk.
A 666
A 666-os szm a Bibliban a gonosz jele vagy szma (Jelensek Knyve, 13:18).A 6-os az ember s a fld szma. Nyilvnvalan a hrom 6-os a Szenthromsg ellentteknt a hibaval fldi, emberi gondolkodst jelenti meg, ellenttben a 777-tel, amely a Szenthromsg szma, gy a tkletessget brzolja.
A Jelensek Knyvben ez a szm a fenevad szma, emberi szm.
Szmos trtnelmi alakrl stttk mr ki, hogy maga a Fenevad, tbbek kztt Nr csszrrl (kicsit ugyan manipullni kellett a nevt, mert a betk hber szmrtke szerinti szmolshoz csak a „Nero Cesar” felelt meg, mrpedig ebben a formban sosem rtk Nero nevt), de pldul Tolsztoj Hbor s bke cm mvben a Napleont megmernyelni kvn Pierre Bezuhov is gyes trkkel kiszmolja, hogy a francia csszr szintn maga a Fenevad.
Baphomat
Baphomet egy felttelezett blvny neve volt, amelynek imdsval a templomos lovagrend tagjait vdoltk. Az egymsnak ellentmond, valsznleg az inkvizci ltal kiknyszertett, ksbb visszavont vallomsok szerint Baphometnek kt arca volt, msok szerint fej helyett koponyt viselt, esetleg macskra hasonltott, vagy ppen egy szakllas fej volt. Kt pentagram Stanislas de Guaita 1897-es knyvbl. Anton LaVey ezt a kpet hasznlta alapknt Baphomet pecstjhez Kt pentagram Stanislas de Guaita 1897-es knyvbl. Anton LaVey ezt a kpet hasznlta alapknt Baphomet pecstjhez
Anton LaVey egyhznak, a Church of Satannek jele az gynevezett „Baphomet pecstje”. A kpet LaVey Maurice Bessy A Pictorial History of Magic and the Supernatural cm knyvnek cmlapjrl klcsnzte, ide pedig Stanislas de Guaita 1897-es La Clef de la Magie Noire cm knyvbl kerlt. A jelet LaVey nevezte el Baphomet pecstjnek, korbban nem emltettk ezen a nven.
A Stnizmus
A stnizmus vallsknt 1966-ban vlt hivataloss, amikor is Anton Szandor LaVey Amerikban megalaptotta a Stn egyhzt (Church of Satan), s az egy vvel ksbb megjelent knyvben, a Stni Bibliban pontosan meghatrozta a valls ideolgijt, dogmatikjt s gyakorlatt, amelyek egyrtelmen elvlasztjk a stnizmust az rdgimdattl. A stnizmust hivatalosan nll vallsnak ismeri el tbbek kzt az Amerikai Egyeslt llamok kormnya s hadserege, valamint az Egyeslt Kirlysg hadserege is.
A stnizmus lnyege az egyn fontossga, a ltezs s az let tisztelete a felsbb hatalmak helyett; az egynt tekinti istennek. Ebbl lthat, hogy a stnizmus ateista, pontosabban autodeista valls. Vallja azt, hogy nem a jmborsg, a behdols, a remlt tlvilgi rmk miatti fldi szenveds a helyes, hanem a kifejlett ego, az er s az rmteli let meglse az „itt s most”, s az „lvezet -- NEM knyszeressg” jegyben (v. stni bnk).
A stnista valls nem kri hveit trvnytelensgekre, emberldozatokra, vres jelenetekre; ezek az rdgimdat jellemzi. Nem hasznlnak „kifordtott” keresztny jelkpeket (pl. fordtott kereszt); jelkpe a Baphomet-szimblum. Nem folytatnak trtst.
A stnizmusban a Stn a kvetkezket jelenti (A kilenc stni kinyilatkoztats):
1. Stn az lvezetet kpviseli az nmegtartztatssal szemben! 2. Stn az letet kpviseli a szellemi vgylmok helyett! 3. Stn a szennyezetlen blcsessget kpviseli a kpmutat nmts helyett! 4. Stn az arra rdemesekkel szembeni kedvessget kpviseli, ahelyett, hogy szeretetnket idegenekre pazarolnnk! 5. Stn bosszllst hirdet, ahelyett, hogy odafordtannk a msik orcnkat! 6. Stn a felelssget kpviseli a felelsek irnt, ahelyett, hogy lelki vmprokkal foglalkoznnk! 7. Stn azt hirdeti, hogy az ember csupn egy az llatok kzl – nha jobb, de tbbnyire rosszabb a ngy lbon jrknl –, aki az „istentl val lelki s szellemi fejldse” rvn valamennyi llny kzl a legveszlyesebb vlt! 8. Stn a bnknek nevezett dolgokat hirdeti, mert ezek vezetnek a testi, szellemi vagy rzelmi kielglshez! 9. Stn az egyhz legjobb bartja, hiszen az egyhz neki ksznheti, hogy mg mindig tevkenykedhet!
A valls ltal hirdetett trvnyek, amelyek minden stnistra jellemzek (A fldi stnizmus tizenegy trvnye):
1. Senkinek se adj tancsot, csak ha megkrnek r. 2. Ne beszlj a gondjaidrl msoknak, hacsak nem vagy biztos abban, hogy igazn hallani akarjk. 3. Ha msvalaki tanyjn tartzkodsz, mutass tiszteletet, msklnben ne menj oda. 4. Ha a tanydon egy vendg bosszant, bnj el vele kegyetlenl. 5. Ne kzeledj senkihez szexulisan, hacsak meg nem kapod tle az erre felhatalmaz jelzst. 6. Ne vedd el azt, ami a ms, hacsak az nincs terhre a tulajdonosnak, s erre kifejezetten fel nem szlt. 7. Ismerd el a mgia hatalmt, ha sikeresen hasznltad vgyaid elrshez. Ha tagadod a mgia ltezst, miutn hasznltad, mindent elvesztesz, amit szereztl. 8. Ne panaszkodj olyasmi miatt, aminek nem lenne ktelez alvetned magad. 9. Ne rts kisgyerekeknek. 10. Ne lj nem emberi llatot, hacsak rd nem tmadnak, vagy ha lelemre van szksged. 11. Amikor kzterleten jrsz, ne hborgass senkit. Ha valaki tged hborgat, szltsd fel, hogy hagyja abba. Ha tovbb hborgat, puszttsd el.
A valls ltal bnnek kikiltott dolgok, amelyeket minden stnista kerl: ostobasg, pzols, szolipszizmus, nmts, csordaszellem, szkltkrsg, a mlt feledse, nrombol bszkesg, az eszttika hinya.
A Forditott kereszt&Forditott Pentagramm
A cscsval lefel nz pentagramma a stncsillag. A fekete mgia jele, illetve Baphomet-szimblum (Gyakran tvzik is), valamint ember-ellenes jel. Az a pentagram, amelynek a cscsa felfel nz, az az embert szimbolizlja, valamint a fehr mgia jele. Egybknt termszetesen egyik sem tiltott. A fordtott kereszt sem stnista jelkp eredetileg, hanem nagyon is keresztnyi. Valamelyik szentet(Szent Ptert) keresztre akartk feszteni a rmaiak, pedig azt krte, fesztsk meg fejjel lefel, mert nem mlt r, hogy Jzushoz hasonl mdon haljon meg. gy aztn fordtva helyeztk a keresztre, s a fordtott kereszt ennek a szentnek a jelkpe lett. Nha mg ppai beszdeken is lehet ltni a httrben.

|