Punk Stlus
2007.08.18. 02:58
A Wikipdibl, a szabad lexikonbl.
"Azrt gondoltam, hogy tegyek ide egy "punkos" cikket, mert gy reztem, hogy nem rt, ha ismerjk az "sk" eredett" - ߳ithe

Punk rock Stluseredet: Doo-wop, rock and roll, rockabilly, garzs rock, frat rock, pszichedelikus rock, pub rock, glam rock s proto punk Kulturlis eredet: 1970-es vek kzepe, Egyeslt llamok, Ausztrlia, Egyeslt Kirlysg Jellemz hangszerek: elektromos gitr, basszusgitr, dob, nek Npszersg: Az Egyeslt Kirlysgban szerepel a toplistkon, mshol kevsb npszer. Inkbb a pop punk, klnsen a ska s annak Two Tone hullma rvn ismert. Leszrmazott stlusok: Alternatv rock – New Wave – Post-punk Almfajok Anarcho punk – Keresztny punk – Garzs punk – Hardcore punk – Horror punk – Oi! Trsmfajok Anti-folk – Chicano punk – Death rock – Folk punk – Funkcore – Jazz punk – Deathcountry – Psychobilly – Ska punk – Two tone – Pop punk A Punk rock egy rendszerellenes rock zenei mozgalom, amely 1974-1975 tjn (habr tmeneti formi mr vekkel korbban is lteztek) alakult ki olyan zenekarok, mint a Ramones, a Sex Pistols, a The Damned s a The Clash zenjvel. A fogalom hasznlhat azokra a zenei sznterekre is, amelyek ugyan ksbb jelentek meg, de hasonl alapvet jellemzkkel rendelkeznek, mint az els genercis „punk”, azonban gyakran tvesen utalnak vele egyb zenekarokra is, a „viselkeds”, ill. a „fiatalkori agresszi” fogalmn keresztl. A fogalmat gyakran hasznljk a zenei mozgalomhoz kapcsold divatirnyzattal, ideolgival s szubkultrval, vagy akr a tiszteletlen („csinld magad”) hozzllssal kapcsolatban is.
Jellemzi Egy lzad punk szemben a rohamosztaggal (1984)A punk zenekarok gyakran prblnak versenybe szllni a hatvanas vek garzs rock egytteseivel. A punk rocknl fontosak az egyszer zenei szerkezetek s megoldsok. A korai angol punk fanzin, a Sniffin' Glue 1977-ben megjelentetett nhny brt, amely hrom akkordot brzolt, az albbi ksr szveggel: „Ez egy akkord, ez egy msik, ez egy harmadik. Most alakts zenekart.”. A legtbb punk dal versszak-refrn szerkezet s 4/4-es temmutatj. A rvid szmok szintn a stlus alapjaihoz tartoznak. A dalok hossza ltalban kt s fl perc, de nha kevesebb, mint fl perc.
A punk jellegzetes hangszerei a dobfelszerels, egy vagy kt elektromos gitr s egy elektromos basszusgitr, amelyek az neket ksrik. A dobok tbbnyire kemnyen s szrazan szlnak s egyszer felptsek, ltalban ngy darabos kszletet hasznlnak, amely tartalmaz egy pergdobot, egy lltamot, egy lbdobot s egy basszus dobot, valamint nhny cintnyrt, kztk egy hi-hatet, egy-kt crash-t s egy ride-ot. A dobverk szintn egyszerek, az alap negyedek lejtszsra a basszus dobot vagy a lbdobot hasznljk (habr a hardcore punk dobjtka ltalban gyorsabb s nehezebb, mgis azonos felszerelst ignyel). A basszus szekci ltalban a gitros(ok) ltal jtszott akkord nhny alap hangjegyt szlaltatja meg. A gitr rszek nagyrszt torztott power akkordok, hasonlak a Link Wray ltal jtszottakhoz, habr nmelyik zenekar surf rock szemllet, knnyebb „vibrlbb” dallamokat jtszik. Az nek (az angolszsz eladk esetben) gyakran nazlis, s inkbb beszdnek, mint neknek hat. A zene legyrtsa sorn a minimumra trekednek, nmelyik felvtelt egy garzsban ll felvevvel rgztik. A zenekar tagjai legtbbszr nemcsak zenlnek, hanem a felvteleket is maguk ksztik s terjesztik.
Egy fiatal punk igy beszlt rla : " a punk nem holmi zenei mfaj,nem egy stlusirnyzat,a punk egy letrzs..." Az 1970-es vek kzepn a punk dalszvegek szkimondak voltak, trsadalmi s politikai tren egyarnt, amely megklnbztette ket a kortrs mvektl. Az olyan szerzemnyek, mint pldul a The Clash „Career Opportunities” s „London's Burning” cm szmai, a munkanlklisggel, az unalommal s a vrosi let ms nyomaszt problmival foglalkoztak; nha nyltan becsmrelve a kormnyzatokat s az uralkodhzakat, ahogyan azt a The Sex Pistols is tette a „God Save The Queen” s az „Anarchy in the UK” cm dalaiban; egyesek pedig hatrozottan anti-romantikus mdon brzoltk a szexet s a szerelmet, ahogyan a The Voidoids' tette a „Love Comes in Spurts”-ben.
Trtnelem
Kezdetek
A „punk rock” kifejezs (melybl a „punk” kezdt vagy joncot is jelent[1]) amely az 1960-as vek kpzetlen gitr s nek alap amerikai rock and roll zenekaraira utal (pldul The Standells, The Sonics, The Seeds), amelyeket gyakran „garzs rock” zenekarokknt soroltak be. A kifejezs Dave Marsh rock zenei kritikustl szrmazik, aki elsknt hasznlta a ? and the Mysterians jellemezsre, az 1971 mjusban, a Creem magazinban megjelent cikkben[2], az 1970-es vekben azonban szmos ms rock zenei jsgr is tvette. Pldul a gitrosknt s kritikusknt is tevkenyked Lenny Kaye is felhasznlta a hatvanas vek garzs rock egytteseivel s a pszichedelikus rock kezdetleges kvetivel kapcsolatban. Lenny Kaye nem sokkal ezutn Patti Smith avantgard kltvel zenekart alaktott, az elsknt, 1975-ben megjelent Horses cm albumuk pedig nagy hatst gyakorolt a hetvenes vek punk rockereire. Rszben ez vezetett ahhoz, hogy a zenre utalva, a kifejezst egyszeren „punk”-ra rvidtettk.
Az 1960-as vek garzs zenekaraira gyakorolt hatsa mellett, a punk rock gykereihez tartozik a durva viselkeds, a sznpadi- s a sznpadon kvli erszak, amely a hangszerek megronglsra is kiterjed, ahogyan az a korai Rolling Stones s a The Who esetben is megfigyelhet, s amely viselkedsmd visszavezethet az tvenes vek vgre, Eddie Cochranhez s Gene Vincenthez; a goromba s disszonns stlus The Velvet Undergroundhoz; a szexulis s politikai konfrontciikrl s sznpadi erszakossgukrl is ismert detroiti Alice Cooperhez, The Stoogeshez s MC5-hoz; az angol pub rock sznteret s a politikai undergroundot kpvisel Mick Farrenhez s a Deviantshoz; a New York Dollshoz s a hetvenes vek nhny brit „glam rock” illetleg „art rock” eladjhoz, pldul David Bowie-hoz, Garry Glitterhez s a Roxy Musichoz. Megllapthat, hogy ms mfajok, mint pldul a reggae, a funk vagy a rockabilly is hatst gyakoroltak a korai punk rockra.
A punk rock vlaszreakci volt a hetvenes vek populris zenjre, mindarra amit a punkok a felsznes diszkzenben, a bombasztikus heavy metalban, progresszv rockban s arna rockban lttak megtesteslni. A punk elutastotta a hatvanas vek hippi ellenkultrjnak maradvnyait is. Lenztk az olyan zenekarokat, amelyek tlltk a hatvanas veket (pldul a Jefferson Airplane-t), mivel szerintk a korbban radiklis kijelentseik miatt ltaluk is tisztelt eladk elbutultak s szgyent hoztak magukra. Erre az egyik leggyakrabban felhozott plda, a hetvenes vek kzepn a televzis srreklmokban szerepl Eric Clapton, aki a hatvanas vek rock ikonjaknt sz szerint eladta magt a rendszernek, amellyel korbban szemben llt.
Az tvenes s hatvanas vek eurpai szituacionista mozgalma ltal kpviselt kulturlis kritika s lzadsi stratgik hatssal voltak a brit punk mozgalom els kpviselire, klnsen a Sex Pistolsra. A Pistols menedzsere Malcolm McLaren tanulmnyozta a szituacionista elveket, amelyek Vivienne Westwood ltal ltttek formt a zenekar ruhzatban, tovbb feltntek a Jamie Reid ltal a szmukra ksztett grafikkon is.
A brit punk mozgalom tvette a Skiffle-tl a „csinld magad” attitdt, amely a II. vilghbor utn, az 1950-es vekben bukkant fel Angliban. A brit punk rock megjelense egybeesett a hbor utni konszenzus idszaknak vgvel, amely megelzte a Thatcherizmust, s szinte az sszes zenekar munkssgban felbukkan a dhdt trsadalmi elidegeneds.
Korai eladk Egy New York-i utcatbla, a Ramones nekesnek nevvelA punk szntr a Velvet Underground, majd azt kveten a Mercer Arts Center krnykn megjelen underground rock szinteret felvltva, 1974-1976 tjn kezdett kialakulni New Yorkban, ahol az els egyttesek a Max's Kansas City s a CBGB klubokban kezdtek rendszeresen fellpni. A The Mercer szntr 1971-ben jtt ltre a New York Dolls s a Suicide zenekarok ltal, de 1973-ban vratlanul vget rt, amikor az plet sszeomlott[3]. A CBGB s a Max's szinteret a The Ramones, a Television, a Blondie, Johnny Thunders (korbbi New York Dolls tag) s az ltala ltrehozott Heartbreakers, Richard Hell, a Talking Heads s a The Voidoids alkottk. 1976 elejtl, a Punk Magazine els szmnak megjelenstl kezdden ezekre a zenekarokra mr a „punk” szval hivatkoztak s mintaknt szolgltak az jabb eladk, pldul Lou Reed vagy Patti Smith szmra (akik aztn az jabb szmok cmlapjaira kerltek).
Ezidtjt egy kevsb nnepelt, de nem kevsb jelents szntr is kialakult Ohiban, amelyet az The Electric Eels, a Devo s a (ksbb, 1975-ben Pere Ubu s The Dead Boys zenekarokk talakul) Rocket from the Tombs kpviseltek.
Mshol is ekkoriban jelentek meg az els punk egyttesek, pldul a The Saints az ausztrliai Brisbane-ben, a The Modern Lovers Bostonban, a Sex Pistols Londonban, amelyek nhol a helyi jszakai klubokban lptek fel, nhol pedig sajt trzshelyeket alaktottak ki, ahogyan a The Saints is tette, Brisbane klvrosban. A trzshelyek fellpsi lehetsget nyjtottak s tallkozhelyl szolgltak az jabb zenszek szmra (ahogyan a 100 Club Londonban, a CBGB New Yorkban vagy a The Masque Hollywoodban, amelyek a legels ismert punk klubokk vltak).
Mikzben a londoni zenekarok arnylag kzepes szintet rtek el a korai punk hangzs tern, a helyi punk szntr definilta s sszefoglalta a punk kultra lnyegt. 1975-ben, a New York Dolls feloszlsa utn, az ket menedzsel Malcolm McLaren visszatrt Londonba, ahol megnyitotta a SEX nev ruhzati boltot, amely fontos szerepet jtszott a punk ltzkdsi stlus kialakulsban. Emellett elkezdte menedzselni a The Swankerst, amelybl ksbb ltrejtt a Sex Pistols. A Bromley Contingent nven ismert csoport, amelybe a rajongk kemny magja tartozott (s amely a tbbsgk otthonul szolgl klvrosrl kapta a nevt) lassan kultuszt teremtett a zenekar krl, mikzben egyre tbbfel fordultak meg az orszgban.
A punk rock trtnelmi jelentsg 1976. jlius 4-ei Ramones koncert, amelyen a The Stranglers is fellpett a londoni Roundhouse-ban nagy hatst gyakorolt az angol punk rock szntrre. 1976-ban tbb Sex Pistols rajong is sajt zenekart alaktott, mint pldul a The Clash, a Siouxsie & the Banshees, a The Adverts, a Generation X, a The Slits s az X-Ray Spex. Ksbb csatlakozott hozzjuk a The Damned (amely a klasszikuss vlt „New Rose” kislemezzel debtlt), a The Jam, a The Vibrators, a Buzzcocks s a London is.
1976 decemberben a Sex Pistols, a The Clash, a The Damned, s a Johnny Thunders & the Heartbreakers ssszellt az Anarchy Tourra, egy nagy-britanniai koncertsorozatra. A fellphelyek tulajdonosai tbb koncertet is lemondtak, miutn a bulvrmagazinok s ms mdiumok szenzcihajhsz trtneteket kezdtek kzlni az egyttesekrl s rajongikrl. A punk rock az Egyeslt Kirlysgban egy, a Thames Today ltal elhresztelt televzis botrny kapcsn vlt ismertt, melynek sorn a Sex Pistols gitrosa, Steve Jones egy londoni tvcsatornn l adsban szidalmazta a msorvezett, Bill Grundy-t.
Az els punk rock tmj knyvek kztt megjelent The Boy Looked at Johnny (melynek szerzi Julie Burchill s Tony Parsons voltak), a punk rock mozgalmat mr befejezettnek tekintette – a knyv alcme: The Obituary of Rock and Roll („A Rock and Roll gyszjelentse”) volt. A cm idzetknt felbukkan az egyik dal szvegben Patti Smith 1975-s Horses cm albumn.
1977-ben a korbbiak hatsra a punk zenekarok jabb hullma jelent meg. Kztk volt a The Misfits (New Jersey-bl), a The Exploited (Skcibl), a GBH (Anglibl) a Black Flag (Los Angelesbl), a Stiff Little Fingers (szak-rorszgbl), s a Crass (Essexbl), akik j tra tereltk a punk rock hangzst, megteremtve a hardcore punk mfaj alapjait.
Az Egyeslt Kirlysgban a punkra a jamaikai reggae s a ska is hatst gyakorolt, amely a The Clash s a The Slits zenjben is tkrzdtt. Az 1970-es vek vgre a punk nyjtott alapot a ska mozgalom jraledsnek (2 Tone), olyan zenekarok ltal, mint a The Beat (amely az USA-ban The English Beat nven ismert), a The Specials, a Madness s a The Selecter.
A punk fokozatosan alakult egyre vltozatosabb, az olyan egyttesek tevkenysge rvn, mint a The Clash, akik ms underground zenei irnyzatokbl mint a ska s a rockabilly vagy akr a dzsesszbl is ihletet mertettek. zenete azonban nem vltozott; tovbbra is felforgat, ellenkulturlis, lzt, politikailag elfogult s gyakran anarchista maradt. A punk rock olyan problmkkal foglalkozik, mint a trsadalommal val szembenlls, az alsbb osztlyok elnyomottsga vagy egy nukleris hbor kirobbansnak veszlye. Gyakran szemlyes, de nem kevsb krikitkus: sok dal szl az egyn szemlyes problmirl, mint a munkanlklisg vagy az rzelmi s mentlis gondok (pldul depresszi). A punk rock azt kvnja kzlni a trsadalommal, hogy nincs minden rendben s nincs egyenlsg.
A punk rock almfajai A hetvenes s a nyolcvanas vek kztt a punk rockbl tbb, a mfajt sajtos mdon rtelmez almfaj ntte ki magt.
Az Egyeslt llamokban feltnt a hardcore punk, amely gyors, agresszv tempjrl s politikai tmj dalszvegeirl ismerhet fel. Olyan eladk ltal jelent meg, mint a Dead Kennedys, a Black Flag, a Bad Brains, a The Descendents, a korai Replacements s a The Germs, s olyanok ltal formldott mozgalomm, mint a Minor Threat, a Minutemen a Hsker D s msok. New Yorkban nagy hardcore szntr jtt ltre az Agnostic Front, a The Cro-Mags, a Murphy's Law, a Sick of it All s a Gorilla Biscuits vezetsvel. Ekkoriban alakult ki a skate punk, az emo s a straight edge almfaj is.
Ekzben az Egyeslt Kirlysgban, klnfle post-punk egyttesek jelentek meg, pldul Joy Division, Throbbing Gristle, Gang of Four, Siouxsie & the Banshees, Public Image Ltd, Adam and the Ants s a Bow Wow Wow, melyek kzl az utols ngyben megtallhatk a brit punk rock veternjai is.
Habr egyes 1980-as vek eltti zenekarokat is ide sorolnak be, az Oi! zene valjban csak a nyolcvanas vekben vlt nll mfajj. Az elnevezs Garry Bushell jsgrtl szrmazik, aki a nvadshoz a Cockney Rejects „Oi! Oi! Oi!” cm szmt hasznlta fel. A mozgalom jeles kpviseli a Cock Sparrer, a Cockney Rejects, a Blitz s a Sham 69.
A Ramones-fle rggumi pop hatsra formld stlus egyttesek dallamos zenjt s dalszvegeit inkbb a humor ksrte, a punkra jellemzbb nihilizmus s rendszerellenessg helyett. A Ramones, a Buzzcocks, a The Rezillos s a Generation X a ksbbi pop punk almfaj megalaptinak is tekinthetk.
A punk rock trtnete Magyarorszgon [szerkeszts] A punk mozgalom hazai megjelense 1978-ra tehet. Az els zenekarokat fknt kzpiskols fiatalok alaktottk meg a nyugati eladk, pldul az angol Sex Pistols hatsra. A CPg, az ETA, a Kretens, a Tizedes meg a tbbiek, a QSS s egyb, dalszvegeikben a szocialista diktatrt brl eladk tevkenysgt a prtllam nem nzte j szemmel. Lemezkiadsra nem volt lehetsgk, hzi krlmnyek kztt vagy koncertjeiken felvett zenjk tbbnyire magnkazettkon terjedt kzrl-kzre.
1983-ban a rendszert nyltan becsmrl CPg-t, amelyet a sajtban igyekeztek az ekkoriban megjelen rasszista skinhead mozgalommal is sszefggsbe hozni, kzssg elleni izgats vdjval brsg el lltottk s tagjait – a fiatalkor basszusgitros kivtelvel –, letltend brtnbntetsre tltk, hogy ezzel pldt statuljanak mindenki szmra.[4] Kevsb ismeretes, hogy 1984-ben egy Kzellensg nev egyttes is hasonl sorsa jutott, rgtn az els (flbeszaktott) koncertje utn.[5] 1985 tjn a rendszer mr kevsb volt szigor (habr az idkzben szigoran titkos minsts all feloldott dokumentumok szerint a mozgalom tagjaival kapcsolatban a hatsgok tovbbra is adatokat gyjtttek, illetve esetenknt nyomozst is folytattak[6]), a Kretens mg egy klfldi turnra is lehetsget kapott, melynek sikere bizonytk arra, hogy tehetsg tern a hazai punk zenszek sem felttlenl maradtak el klfldi trsaiktl.
A punk els hullmnak az 1990-es rendszervlts vetett vget. Az idkzben felntt vlt els genercis punkok ezutn tbbnyire felhagytak a zenlssel, br nmelyik egyttes nagyjbl egy vtized mltn ismt sszellt egy-egy nosztalgia koncert erejig. A kilencvenes vekben bekvetkezett a mozgalom ideolgiai talakulsa, mivel j ellenflre tallt a globalizmus s a fogyaszti trsadalom kpben. A mai meghatroz magyar punk zenekarok: Alvin s a Mkusok, HtkznaPICSAldsok, Aurra, Hatsgilag TILOS, Barackca, Prosectura, Hts Szndk, Fiend Club (The Misfits tribute zenekar)
rksg s aktulis fejldsi utak Punk divat szerint ltzkd fiatalok a Morecambe 2003 fesztivlonAz underground punk mozgalom az Egyeslt llamokban s Nagy-Britanniban szmtalan olyan egyttest termelt ki magbl, melyek a punk rock hangzst vagy az ahhoz kapcsold szellemisget s a csinld magad etikt felhasznlva valami egszen mst hoztak ltre. Az 1980-as vek vgre ezek az egyttesek teljesen eltvolodtak punk eldeiktl, s megalkottk az alternatv rockot. Az olyan alternatv egyttesek, mint a Sonic Youth s a Pixies egyre nagyobb kznsget rtek el, a kiadk pedig egyre nagyobb hasznot nyertek az undergroundbl, amelybl 10 v alatt kinttek.
A Sonic Youth egy 2005-s koncerten1991-ben a Nirvana Nevermind cm albuma risi zleti sikert rt el. A Nirvana a punkot tartotta a legfontosabb tletad forrsnak. Habr sajt stlusukat punk rocknak definiltk s szmos punk ikonrt skra szlltak (ahogyan azt az alternatv rock egyttesek is tettk), a Nirvana zenje mgis ugyanolyan volt, mint a garzs vagy indie rock s a heavy metal egyes vltozatai, amelyek vtizedeken t lteztek. A Nirvana sikere indtotta be az alternatv rock kirobbanst, amely az 1980-as vek vgig szinte ismeretlenl ltezett, s hozzsegtette ahhoz, hogy a rszv vljon a kilencvenes vek popzenjnek. Az 1991: The Year Punk Broke cm film dokumentlja a rock zene rajongk zlsnek vltozst, pldaknt hozva fel a Nirvana-t, a Dinosaur Jr-t s a Sonic Youth-ot.
Az 1990-es vek kzepre egy j punk vltozatnak tekinthet mozgalom kerlt be a zene framba. Szntere a kaliforniai Berkeley-ben lev Gilman Street 924-ben koncentrldott s olyan zenekarok alkottk, mint az Operation Ivy, a Green Day s a (rszben volt Operation Ivy tagokbl ll) Rancid amelyekhez ksbb csatlakozott az AFI is. A Bad Religion gitrosa, Brett Gurewitz ltal alaptott Epitaph Records nev fggetlen kiad megalkotta a „skate punk” bzist, melyhez olyan zenekarok csatlakoztak, mint a The Offspring, a Pennywise, a NOFX s a The Suicide Machines.
A zenekarok egy rsze folyamatosan vltogatta a kiadkat -- nmelyikk pedig az tlag zenekedvelk szmra knnyebben befogadhat pop stlus zent kezdett jtszani, amely zleti sikert hozott. Az 1990-es vek vgn a ska punk ismt jraledt. Ez a folyamat a 2000-es vekben is folytatdott olyan egyttesek ltal, mint a Streetlight Manifesto, a Reel Big Fish s a Less Than Jake.
Az alternatv rock zleti sikere megnyitotta az utat egy j stlus, a pop punk szmra, amelyet a sajt „ruhzi punknak” is nevezett; ez az irnyzat a framban is komoly eredmnyeket rt el. A Blink-182, a Simple Plan, a Good Charlotte, a Sum 41 s msok felbukkantak az MTV-n s ms mdia orgnumokban is. A 90-es vek vgre a punk mr annyira beplt a nyugati kultrba. hogy ezen profitorientlt egyttesekre gyakran csak gy hivatkoztak, mint „lzadkra”, fokozva ezzel a punk rockerek nagy kiadkkal s MTV-vel szembeni ellenszenvt, ugyanis ezeket az egytteseket pp az a rendszer vsrolta fel, amely ellen a mozgalom elindulsa ta tiltakozott (habr a mfaj ttri mg jelentettek meg lemezeket a nagy kiadknl is), gy ezek a zenekarok nem a punk igazi arct mutattk meg. A vita a modern „pop punk” npszersgrl folytatdott az eredetisget s hitelessget keres fiatal punk generci tagjai kztt a 2000-es vekben, mikzben a Green Day Grammy-djat nyert s szupersztr sttuszt kapott.
Hivatkozsok ^ Punk, Merriam-Webster online. (Elrs: 2007. februr 22.) ^ Dave Marsh (May 1971.). „Will Success Spoil The Frut?”. Creem magazine 3 (2). Elrs ideje: 2007. februr 22.. ^ Clinton Heylin (1993). From the Velvets to the Voidoids: A Pre-Punk History for a Post-Punk World. Penguin Books. ISBN 0140179704. ^ Pol Pot megye punkjai. (Elrs: 2007. februr 22.) ^ Punktrt – A kzellensg. (Elrs: 2007. februr 22.) ^ Szajna parti stk Nyregyhzn. (Elrs: 2007. februr 22.)
Punk oldalak: Magyar Taraj: http://magyartaraj.uw.hu/
Punk Portl: http://www.punkportal.hu/
punk.lap.hu - http://punk.lap.hu
Total Punk Radio: http://www.totalpunkradio.com/


|