Dosztojevszkijtl szrmazik az a hres monds, hogy az egsz orosz irodalom Gogol Kpenynek az ujjbl bjt ki. Azt pedig jl tudjuk, hogy ez az orosz irodalom, az orosz nagyrealizmus dnt hatssal volt s van az egsz vilgirodalomra. Gogol az l szpprza egyik legfontosabb egyenes gi se. Sokan mondottk minden idk legnagyobb humoristjnak, ez volt a vlemnye a mi Arany Jnosunknak is, aki elszr fordtotta magyarra - nmet kzvett nyelvbl - azt a bizonyos A kpeny-t, amellyel rja gy lpett a legnagyobbak kz, hogy rvid lete alatt ennl is jelentkenyebb mvekkel gazdagtsa az emberisg kzs kincsestrt.
Humorista volt, vagyis eszkze a nevettets, de gy, hogy ismerte a nevets minden rnyalatt. a megbocst dertl a harsny kacagson keresztl a szatra gyilkos fanyar mosolyig. Az emberi tragdikra is nevetssel vlaszolt. Hres trtnet, hogy amikor a Holt lelkek els fejezeteit felolvasta Puskinnak s rbartainak, Puskin gy nevetett, hogy a knnyei is kicsordultak, majd mg zihlva a kacagstl, ezt mondta: „Milyen szomor is ez a mi Oroszorszgunk!"
Ukrajnai kzpbirtokos nemesi famlia fia volt. Apja ukrn, aki tehetsges mkedvelknt bartai szrakoztatsra oroszul verseket rt s ukrnul vgjtkokat. Anyja orosz tisztvisel-nemes csaldbl szrmazott, htatosan vallsos asszony volt. A fi otthon szvta be az irodalom szeretett is, a vallsossgot is.
Tehetsges gyermek volt, korn elvrta magtl, hogy „valami" legyen belle. Sajt vallomsai szerint habozott, vajon sznsznek menjen vagy festnek vagy jogszi-kzigazgatsi plyra vagy taln trtnelemtudsnak. Mindegyikhez volt hajlama. Igen jl festett s rajzolt. A kortrsak szerint a kor nagy sznmvsze veszett el benne, fiatalon az otthoni mkedvelk nnepelt komikusa volt. Lelkestette a trtnelem. Ksbbi letszakaszban egy ideig egyetemi adjunktus is volt trtnelem szakon, s egsz letben tervezte, hogy elbb megrja Ukrajna trtnett, majd ezutn nekifog egy egsz fldkereksgre kiterjed vilgtrtnelemnek. A kzlet pedig azrt izgatta, mert felhbortotta minden igazsgtalansg, s tapasztalatlan ifj knt azt kpzelte, hogy ha tekintlyes kzigazgatsbeli frfi lesz, segthet minden mltnytalansgon.
Ilyen vgyakkal kerlt fel a vidki iskolk utn mvelt fiatalemberknt a fvrosba, Szentptervrra. Tizenkilenc ves volt. s egyszerre csak szembekerlt a cri kzigazgats brokrcijval, embertelensgvel, vagy mg jobb esetben kzmbssgvel. s hirtelen feltrt belle az irodalom.
Kedvtelve verselt gyermekkora ta, s most is egyszeriben verses mvel vlaszolt a kibrndt valsgra. Mint oly sok nagy przar, is kltemnnyel lpett az irodalomba: egy keserves mosoly verses elbeszlssel, amely egy lmodoz ifjrl, Hans Kchelgartenrl szl, aki csaldik az letben, de elfogadja a valsgot, htat fordt vgyainak, megnsl, s belespped a szntelen, a csndes semmibe. Lehetsges, hogy ezt a gnyosan idillnek nevezett kltemnyt mg elzetesen, otthon kezdte, de mr a fvrosi tapasztalatok kellettek a nagy semmi felismershez. Verses m, de lehetne prza is. Nemigen szoks beszlni rla, eltrpl rjnak szpprzja mgtt, pedig valahol itt kezddik mg az Oblomov is, s a mi irodalmunkban A dlibbok hse, Arany Lszl verses regnye.
A Hans Kchelgarten megjelent, de az irodalom szre sem vette. Gogol hivatalt kapott, amelytl azonnal el is ment a kedve. Megprbl inkbb fest lenni. Szerencsre sszebartkozik j nhny rval s kltvel. Ezek kzt ismeri meg Puskint, aki dnt hatssal van tovbbi tjra. Puskin ismeri fel benne a humoristt. s Gogol rni kezdi azokat a ders novellkat, amelyek az ukrn tj embereit idzik. Egyszeriben kiderl, hogy kifogyhatatlan lelemnye van mulatsgosnl mulatsgosabb trtnetek kitallsra. s az rk azt is elmulva veszik tudomsul, milyen szp a stlusa, milyen szemlletes az eladsmdja.
A kpnyeg
A cm Arany Jnostl ered, aki nmetbl kezdte el fordtani.
Potikai megkzeltsben (Boris Eichenbaum: Hogyan kszlt Gogol Kpnyege cm tanulmnya alapjn): A novella leglnyegi vonsa a groteszk vilgszemllet s brzolsmd. Gogol egy olyan vilgot pt fel a fhs kr, melyben minden lehetsges, nem rvnyesek benne a valsg trvnyei, ltszat s valsg elvesztik jelentsgket. Akakij Akakijevics vilga korltolt, zrt vilg, behatrolt gondolat- s vgykszlettel, s ezen szk hatrok kztt a mvsznek mdja van eltlozni a rszleteket s megbontani a vilg megszokott rtkrendjt. Akakij Akakijevicsnek mg vgyai sem lpik tl e vilg hatrait, s csak ebben a vilgban vlhat az let rtelmv egy kpnyeg, s az rzelmek netovbbjv egy bet jl sikerlt megformlsa. Ebben az rtelmezsben a fhs hallig tart rsz a fantasztikus, s a hallt kvet szellemjrs mr a valsg vilga, a szlhmosok s tonllk terlete. A groteszk hatst, a megformlt vilgot erstik az egymssal ellenttes stlus s nyelvi rtegek. A tudatosan krlmnyes, cirkalmas hivatali nyelv mellett ott a knnyebb adomz stlus, s a m bizonyos kulcshelyein a szentimentlis, erteljesen rzelmes frzisok. A megalkotottsgot rzkelteti a nevek tudatos kivlasztsa, ahol Gogolt nem a szemantikai, hanem az akusztikai szempontok vezreltk.
Eszmetrtneti megkzeltsben (Nyikolaj Bergyajev nyomn): A kpnyeg, illetve a Ptervri elbeszlsek azt mutatjk be, hogy az els vilgbl, a termszetes s megszentelt kzssgbl a msodik vilgba, a vletlenszer s esetleges kzssgbe kerlt ember miv lesz. Az ember elveszti szemlyisgt, nmagt; alrendeldik az nmaga ltal ltrehozott irnytrendszernek, brokrcinak s trvnyeknek. Nem nmaga, a szemlyisge a fontos, hanem az ltala betlttt szerep, funkci, ily mdon megsznik a szemlyisg ptolhatatlansga, ezrt tlthet be hivatalt egy Orr is. A nagyvrosban l ember elveszti, illetve elfelejti az nmaga ltal ltrehozott vilgban a termszeti, isteni trvnyeket. Mivel az let ilymdon elveszti perspektvjt, jvbelisgt, rtkrendje is csak a jelenre utal. Ezrt vlhat Akakij Akakijevics szmra a kpeny megszerzse az let rtelmv, elvesztse pedig az let rtelmnek elvesztsv. Ebben az rtelmezsben a m zrlata a megksett ri igazsgszolgltats a megnyomortott Akakij Akakijevics szmra. |
Hamarosan meg is rkezik a siker. Most mr csak r akar lenni, habr kzben egy zben msfl vig trtnelmet tant az egyetemen. De gy vli, a hallgatkat nem rdekli, amit mond, ht vgkpp htat fordt a tuds brndoknak.
Kvetkeznek a nagy novellsktetek: a Tanyai estk, a Mirgorod, a Ptervri elbeszlsek. Az idillikus der mellett egyre nagyobb helyet kap a szatirikus kritika. A halad irodalom, ln Puskinnal, nemhiba tudja fegyvertrsnak a sikeres fiatal rt. A hivatalok eltt pedig egyre gyansabb vlik. Felforgatt ltnak benne.
A Mirgorod cm ktetben van egy mr-mr regny terjedelm elbeszls is, a Bulyba Trsz. Egyszerre mulatsgos, nagy ptosz s tragikus hstrtnet az ukrn mltbl. Romantikus hskltemny przban, romantika a realizmus szolglatban. A nplet, a np rizte trtnelmi hagyomnyok ltomsa. A nagy humorista kitnen tudott tragikus mozzanatokat is brzolni. De a tragdin tl mg valami belopakodott ebbe a derbe. A szorongs. A rendkvli llektantudssal megrt Egy rlt naplja meg az Arckp cm borzongat rmtrtnet vagy a mr a XX. szzad szrrealizmust ellegez, kptelensgeket vrfagyasztan halmoz Orr cm novella - ha utlag nzzk - mr sejteti, hogy stt dmonok lnek a ders r lelknek mlyben. Ezek a dmonok egyelre sznezik tehetsgt, de ksbb majd a tbolyba tasztjk. s a fantasztikus novellk kz tartozik A kpeny is, a prul jrt kistisztvisel tragikomdija, aki mindentl megtartztatja magt, csakhogy legyen egy szp, j kpenye. s amikor vgre megvan a kpeny, azonnal ellopjk. Hiba jr hivatalrl hivatalra, csak kzmbssggel s brokrcival tallkozik, de kpenye nem kerl el. Ebbe belehal, s ettl kezdve ksrtete rmti a ptervri utcajrkelit: a tisztvisel ksrtete jszaka lernciglja az emberek kpenyeit. Aligha van jobb plda arrl, hogy a mesbe fordul tma hogyan szolglhatja a trsadalmi valsg kritikus brzolst.
Kzben vgjtkr is. Revizorrl mr sokan elmondottk, hogy a drmatrtnet egyik legjobb szatrja. Azta is jra meg jra vilgsiker. Fura tmjt egybknt Puskin tallta ki, s adta Gogolnak, mondvn, hogy ez egy pontosan neki val tlet. A kimerthetetlenl tletgazdag Puskin adta a Holt lelkek alapgondolatt is, hogy Oroszorszgban meg lehet gazdagodni abbl, ha valaki olcs ron halott jobbgyokat vsrol ssze. A megvalsts azonban Gogol volt. Ez lett a f mve. Csicsikov, a szlhmos, vgigutazza az orosz tjakat, megltogatja a fldesurakat, megtudakolja, kik haltak meg a jobbgyok kztt, s azokat megveszi igen olcsn. gy azutn hiteles iratai vannak arrl, hogy milyen sok jobbgya van. Ebbl azutn lni lehet, hiszen msok nem tudjk, hogy ezek a jobbgyok mr nem lnek.
A regny - illetve elkszlt els rsze - Csicsikov tja a birtokos urak vilgban. Kitrul az egsz isten hta mgtti, vilgtl elmaradt cri Oroszorszg, klns alakjaival, indulataival, eltleteivel, ravaszkodsaival. gy igaz, ahogy Puskin rezte: nagyon mulatsgos knyv, s nagyon szomor.
Azutn jtt a nagy trs. Puskin meghal a hres prbajban. Gogol msik prtfogja, Belinszkij, a nagy kritikus, slyos tdbeteg. Az llam s az egyhz pedig ellensget lt a halad rkban. Puskin s Belinszkij nlkl nincs, aki Gogolban tartsa a lelket. A llek mlyn szunnyad tboly felidzi a gyermekkori vallsossgot. Menekl maga ell. vekig bolyong klfldn. Folytatni akarja a Holt lelkeket, de sokig nem tudja. s amikor nekilendl, akkor egy rohamban elgeti, amit rt. Attl fl, hogy elkrhozik, mivel segtette a cr s az egyhz ellensgeit. Hazatr, s megtagadja egsz mltjt. Megboml llekkel rja vgs knyvt ezen a cmen: Vlogatott szemelvnyek barti levelezsbl. Hitet tesz benne a cri nkny s az egyhz mindenekfelett-valsga mellett. A hallos gyban fekv Belinszkij felhborodottan vdolja rulssal.
Gogol soha tbb nem tud rni. Mg negyvenves sincs, idegei felmondtk a szolglatot, csak a vallsnak akar lni. Zarndoktra indul Jeruzslembe. Bolyong a vilgban, kiszakadva a valsgbl. Leromlott szervezettel rkezik haza. Egy templom falnl napokig tlen-szomjan imdkozik, kri az g bocsnatt. Egy reggel ott talljk halva. hen halt.
Nagyon nagy elme volt, akinek nem volt elg ers a lelke a nagy elmhez. Testi letnek vgs veiben tulajdonkppen mr halott volt: holt llek. Hanem amg lt, teremtette meg azt a diadalmas szpprzt, amelybl kisarjadt a kvetkez vtizedek vilghats orosz realizmusa.