Boszorkny II.
2007.07.16. 16:47
A Wikipdibl, a szabad lexikonbl. Forrs: http://hu.wikipedia.org/wiki/Boszork%C3%A1ny
Hatalma s kpessgei eredete
Az igzs
A boszorknyos rontsra hasznlt egyik leggyakoribb kifejezs az igzs volt. Ez az ige a krisztusi ige rdgi ellentte mellyel az egyszer npnek rtani lehet. Az igvel, azaz szval jr hatalom azonban sibb mint a keresztnysg, nemcsoda, hogy Isten szval teremtette a vilgot s az si npeknl a kimondott sznak hihetetlen jelentsget tulajdontottak. A sz a llekbl ered s annak ereje van. pp ezrt nem vletlenl beszlnk igz szemprrl, hiszen a szem a llek tkre s a boszorknyok egyik legveszlyesebb fegyvernek ppen rossz, ront szemket tartottk. Tbb boszorknyperes forrsbl tudjuk, hogy a boszorknysggal megvdoltnak htat kellett fordtania a brsgnak nehogy szemmel verje ket.
A rolvass
Az igzs ellentte az olvass vagy rolvass volt. A rolvasssal j dolgokat kvntak egymsnak s az embereknek mintegy a krisztusi igt rolvastk a betegre, hogy meggygyuljon vagy "teleolvastk a tejesbdnket." tejjel.
A ttemny
A gonosz boszorknyi tettek msik szava a ttemny, csinlmny ami az rdgi, boszorknyos ttemny vagy csinlmny jelzs szerkezetekbl vlt le/alakult ki. Pldul; "ez a leny nekem megtette" jelentse a; boszorknyos praktikkkal magba bolondtott engem; volt. Szkelyfldn a csinlmny volt hasznlatos; "rdgi csinlmnnyal megtvesztette" vagy "egy reg asszony csinlt meg neki, hogy gyermeke ne legyen."
A kts
A boszorkny egy msik gonosz praktikja a kts. Miszerint az rdggel cimborl gonosz egy csomt kszt mindenfle anyagbl (fontos eleme a s [sban van]) s azt a megtkozni kvnt szemly kzelben helyezi el. Ezzel maga a ronts megkttetett s csupn a maga a kt oldhatja fel. Az olds-kts rtusa szintn nem a 15. szzad tallmnya akrcsak az igzs. Mr az nmetek ismertk s hasznltk ezt a mgikus formult. Maga a „bjols”, „elbjolni” szavak azt jelentik, hogy megktni hiszen a trk bj szbl szrmaznak.
gy a pldul a bjital szavunk rgtn rtelmet nyer hiszen ez az ital egy szemlyt valakihez kt, megkt voltra hivatkozik (szerelmi bjital). Magyarorszgon a boszorknyok lland jelzje volt az „old-kt” kifejezs, annyira, hogy egyedl itt hvtk latinul a boszorknyokat ligantesnek azaz ktnek. A megkts jelentskre a 16. szzadban bvlt ki annyira, hogy mindenfle boszorknykods megjellsre hasznltk. Szles magyarorszgi hasznlata miatt szmos kifejezsnkben volt hasznlatos s hasznlatos mg ma is mint pldul;
- Meg van ktve a kezem: jelentse, hogy bizonyos dolgokban nem tehetek semmit. A boszorknyi ktsbl szrmazsra egy kolozsvri boszorknyper irata tesz tanbizonysgot miszerint: "Te Erdly Gspr olyan boszorkny az anyd (anysod), hogy neked kezedet megkttte, hogy lenyt meg ne verhesd soha mg lsz.
- Majd megktm a nyelvedet: azaz majd elhallgattatlak. Oka, hogy a hiedelem szerint a kts nmasgot hozhat az emberre.
- Megktdtt a l: Ez a kifejezs a szkelysgben jrja, jelentse, hogy gy megbvlte valaki, hogy nem br mozdulni. Ebbl szrmazik a megkti magt szlsunk.
- Rkti magt valakire: Ezt olyan lnyra mondtk, aki el akarta magt vetetni valakivel. Magyarzata, hogy a boszorknyokkal kapcsolatos leggyakoribb vd a szerelmi ronts vdja volt. Bjitallal azaz boszorknyos ktssel vettk r a frfiakat a hzassgtrsre.
- Szemt megktni: A hamis tantsoktl val elvaktst jelentette. De a szemet nem bektik hanem megktik gy nem tudja elvlasztani a rosszat a hasznostl.
- A kts egyb kifejezsei: lenyt elktni, hogy ne legyen frje. Est ellopni, elktni.
A kts feloldsra meg kellett ereszteni a ktst vagy a ttemnyt, azaz meg kellet oldani. Az olds/tgts szavak mind a rontsok feloldst jelentettk, a betegsgtl val megszabadulst. A tgt sz mai rtelmben elvesztette az enyhts, felolds jelentskrt inkbb a nem tgt jelentskrben hasznljuk.
Egyb tulajdonsgai s kpessgei
A megevs
A boszorknyok hatalma ersebben rvnyeslt azokon az embereken, akiknek megszereztk egy vagy tbb ruhadarabjt. Ebben az esetben a trgyat megfztk, gy rtk el a kvnt hatst az alanyon. Ide kapcsoldik, hogy a bbjos ronts ldozatra mondtk azt is, hogy a boszorkny megette. Mondhatni akit elbb megfztek, utna megettk. A megevs s a babonval megront kifejezsek amiatt a nphit miatt kapcsoldtak ssze miszerint a boszorknyok meglik s megeszik az embereket. Ez a hit a boszorknyldzs korszakra talakult metaforikus orgikk, az rdggel a fszerepben, ahol az embereket csupn sznleg lik s eszik meg, azonban a meglt s megevett ldozatok ksbb megbetegszenek s elpusztulnak.
A megfvels
A boszorknyoknak igen szleskr kapcsolatuk volt a babbal, fvekkel, kgykkal, bkkkal. A megfvels kijelents boszorknyos cselekedetre utalt, mely "fveket hasznl rtatlan sziveknek megbjolsra." A nyugati boszorknyok a kgykat, bkkat s egyb cssz-msz llatokat hasonlan a fvekhez kotyvallok, mrgek elksztshez hasznltk. Magyarorszgon a boszorknyok megfztk s megettk ezeket az llatokat. gy a kgyt-bkt kilt r mondsunk valjban a boszorknysggal val megvdolst jelentette a kzpkorban. A rkilt nmagban pedig szintn gyakran hasznlt kifejezse volt ugyanennek. A babvetssel nmasgot s vaksgot lehetett okozni az ldozatnak.
A fejs
A fejs motvuma is felmerl a boszorknyokkal kapcsolatban miszerint a boszorknyok meg tudtk csapolni a klnbz nvnyeket, hogy lt fakasszanak bellk, pldul "csapra vertk a szltkt", vagy "megfejtk az gost" (gat).
Az rdg cimbori
Akire rdgt kiltottak azt A vddal illettk. Hiszen a boszorknyok az rdg szereti, leszrmazottai, gyakran mindkett egyszerre, s gy "az rdg gyban szletett"- hangzik el a szidalom mely szintn boszorknyvd. Ide kapcsoldik az rdgadta kifejezs is.
A kutya s az utazs
Szintn a boszorknyhoz kapcsoldik az ebadta s a kutya teremtette kifejezs is. A nphiedelem szerint ugyanis a boszorkny sokszor kutyv vltozik, gy gyakran a boszorknyokat ebeknek is hvjk a perekben. Taln ezrt van, hogy a szsz forrsokban a boszorknyokat Hundsart-nak, kutyafajzatnak nevezik. Mivel az adta, teremtette szavakhoz ilyen gonosz dolog kapcsoldott szigoran tiltottk az ezekkel a szavakkal val kromkodst. Mg a kutyatmhoz kapcsoldik, hogy eljutni ezekre a szabbatokra (rdgi orgikra) nem volt egyszer hiszen be kellett kenekedni mindenfle zsrral, hjjal pldnak okrt kutyahjjal. A "kutyazsrral kenekszik" rossz embert jelentett Kiskunhalas krnykn, egyb vidkeken pedig a "kutyazsrral van megkenve" szlst a zsugori, ravasz emberre hasznltk s hasznljuk ma is, mint minden hjjal megkent alak, azaz aki rt mindenfle huncutsghoz, gonoszsghoz. A boszorknyok piszkafn, vasvilln, pemetn, emberen(!) vagy azsagon jrtak. Az azsag sz jelentst ma mr nem ismerjk, de arra az emberre hasznltk, aki az tjt vratlanul gyorsan megjrta. Az emberen val lovagls a lv tevs (megkts?) motvuma. Elbolondt, levesz a lbrl, akarata al hajt, ezekben a kifejezsekben az asszony hajtja uralma al a frfit.
A farkas
A boszorkny nemcsak kutyv, hanem farkass is t tudott alakulni. Az embertrsai jszgt farkas kpben pusztt boszorknyt kldtt farkasnak hvtk. A nmet mondkban igen lnken l a farkasember mtosza s hozznk is onnan jtt t. A kldtt farkas elnevezs azrt lehet, mert vagy az rdg kldi az emberisgre vagy a haragos ember a msik jszgra.
Az rdg
A kldtt rdg kln eset. A boszorkny gyakorlatilag kap egy kln, sajt kisebb rdgt akivel szerzdst kt s ez az rdg a tovbbiakban segteni fogja. A gcseji fdi rdg inkbb egy kisebb koboldra vagy manra hasonlt, mint rdgre. Segdkezik a hzimunkban, vigyz az llatokra, satbbi. Az ilyen rdggel br emberre mondtk, hogy rdge van. Manapsg a szerencss ember e megtisztel cm, hogy rdge van, teht boszorkny.
Mondk
A boszorknyokhoz tbb orszgban is szmos monda, hagyomny ktdik. A boszorknyszombaton a hagyomny szerint (ltalban mjus 1-jn) a boszorknyok az rdgkkel tallkoznak, nmet s magyar hiedelmek szerint gyakran hegytetn (mint pl. a budai Gellrt-hegyen), ez a Walpurgis-j.
Mesk
A boszorkny vagy a vasorr bba a npmesk s egyb mesk gyakori szereplje.
Az egyik klasszikus Grimm-mese, a Jancsi s Juliska tbb generci gyermekeit ijesztget alakja a vasorr bba teht boszorkny. Az z, a csodk csodja cm filmben a szoksos gonosz boszorkny mellett szerepel a j boszorkny is.
A boszorkny alapvet „tartozka” a sepr: egy igazi gonosz boszorkny el sem kpzelhet varzserej sepr nlkl, melyen lve repl (pldul az rdgkkel s tbbi boszorknnyal tartott gylsre).
Harry Potter a rla szl knyvek szerint az n. Roxfort Boszorkny- s Varzslkpz Szakiskolba jr, ahol a „boszorkny” a varzsl ni megfelelje.
Egy msik, amerikai sikersorozat is feldolgozta, illetve tltette a boszorknyltet a modern, XX. XXI. szzadi vilgba. A Bbjos Boszorkk (Charmed) nven elhreslt sorozat, egy legendsan nagyhatalm boszorknycsald mindennapjait mutatta be.

|