Boszorknyldzs
SorrowSong 2007.03.02. 11:50
Itt van meg egy (cikk), igazabol a Malleus Maleficarumrol akartam, de arrol nem
tallatam amygarul:((
Boszorknyldzs
A boszorkny (mskppen boszorka) a nphit szerint olyan valaki, aki termszetfeletti, dmoni kpessgekkel rendelkezik, illetve rosszat, betegsget, pusztulst hoz.
Kt fajtjt klnbztettk meg, amelyeket a latin nyelv kt eltr szavval jelltek:
striga „seprs boszorkny” - a keresztnysg felvtele eltti idkbl szrmaz nphit szerint egyes asszonyok jszaknknt llatok alakjt ltik magukra s az alvk vrt szvjk, elevenen felfaljk ket vagy nyomaszt ltomsokat okoznak nekik („lidrcnyoms”) malefica (nnem), ritkbban maleficus (hmnem) - jelentse „ront”, „rt” - ez volt a tulajdonkppeni ni boszorkny vagy frfi boszorknymester, jvendmondssal, \"rontssal\", varzslssal foglalkoz ember, illetve akit ezzel gyanstottak
A boszorknyldzsek trtnete A keresztnysg korai idszakban a pogny hit kveti az egyhz ellensgeinek, vetlytrsainak szmtottak. Ezrt a rgi valls isteneit az j valls rdgeinek nyilvntottk. Azokat pedig, akik nem trtek t az j hitre, a Stn hveinek tekintettk. A keresztnysget el nem fogad emberek ellen valsgos hadjrat indult. A pogny vallsok varzslit, javasembereit, jvendmondit azzal vdoltk, hogy termketlenn teszik az asszonyokat s az llatokat s rontst kldenek a termsre.
A 15-18. szzadi eurpai boszorknyldzsek 1484-ben VIII. Ince ppa bullt adott ki a boszorknysg ellen. A sokflekppen magyarzott ppai bulla mindenekeltt rszletesen felsorolja, hogy a boszorknyok mifle rtalmas gonoszsgoknak a szerzi. Azutn teljes hatalmat ad az inkviztoroknak perbefogsokra, s egyszersmind utastja a papsgot, hogy a szszkrl vilgostsk fel a npet a boszorknyok zelmeirl. A bulla lnyege az volt, hogy szembe fordtsa a keresztny embereket a termszeti valls kvetivel. Azt lltotta, hogy a boszorknyok rtalmas varzslatokat folytatnak s az rdggel ktttek szvetsget, megtagadtk Istent s az rdgre esksznek, mindezzel pedig elvesztik az rk dvssgket.
A bulla kiadst kveten, 1486-ban kt nmet domonkosrendi szerzetes, Heinrich Institoris Kramer s Jakob Sprenger Malleus Maleficarum („Boszorknyok prlye”) cmmel boszorknyellenes knyvet adott ki. A knyv annak ellenre ltott napvilgot, hogy a kiadsra nem kaptak engedlyt a klni teolgiai egyetemtl. A knyv rendszerezte a boszorknyokkal kapcsolatos tudnivalkat s hatrozottan felszltotta az embereket a boszorknysg ldzsre.
William Powell Frith: A boszorknyperA Malleus Maleficarum hatsra Eurpa nyugati feln (Nyugat-Eurpa, Dl-Eurpa, a mai nmet terletek s szak-Eurpa) hossz s igen kegyetlen boszorknyldzs vette kezdett, az inkvizci tmegesen tartott gynevezett boszorknypereket. Az ldzsekben jelents szerepet jtszott az ezidtjt kialakul ngyllet is.
A boszorknysggal megvdolt emberek az esetek tbbsgben becsletes keresztny nk s frfiak, egyedl maradt zvegyek stb. voltak, akiket szpsgk, rdekldsi krk, megkzelthetetlensgk, netn esetleges szakmai tudsuk miatt (pl. bbaasszonyok, akiknl tl kevs jszltt halt meg, vagy fvesasszonyok) az ket krlvev kzssg megblyegzett s kivetett. (Lsd pl. Nathaniel Hawthorne „A skarlt bet” cm regnyben.) Az egyhzi brsghoz a kzssgek vilgi vezeti nyjtottk be a perkrelmeket. A hivatalos hhrok ltal vgrehajtott tlet ltalban mglyn val elgets volt, amit nyilvnosan hajtottak vgre. Az embereket ezzel is az adott kzssg ratlan trvnyeinek betartsra figyelmeztettk.
Mg a legnagyobb boszorknyper-hullm elindtsa az emltett domonkosrendi inkviztorok nevhez fzdik, addig a boszorknygetsek ellen elssorban jezsuita szerzetesek emeltk fel a hangjukat, de ennek sokig sem az egyhzi, sem a vilgi hatsgok krben nem lett hatsa (st maguk is sokszor meneklni knyszerltek a bosszbl a nyakukba akasztott perek ell). Az els btor hangot a renesznsz blcsel, Cornelius Agrippa, illetve tantvnya, a klvinista Wierus (Jan Weyer) kpviseltk (Wierus: De praestigiis daemonum, azaz A dmonok szemfnyvesztsei). Utbbinak az t rt tmadsok miatt el kellett meneklnie lakhelyrl, Dsseldorfbl. Wierus mvt hrom jezsuita, Adam Tanner, Paul Laymann, illetve Friedrich von Spee folytatta. Von Spee, akit a jezsuitk hivatalos gyntatjaknt a boszorknyperekben eltltek szolglatra rendeltek ki, ltva az rtatlan eltltek tmegt fiatalon megszlt. Tapasztalatait a Cautio criminalis cm akkori „bestsellerben” rta meg - amit csak nvtelenl mert megjelentetni. A Wierus krhez tartoz ms protestns teolgusok is tiltakoztak az embergetsek ellen (pl. Balthasar Bekker: Az elvarzsolt vilg cm rsban).
A 15-18. szzad kztti boszorknyldzsek kivgzett ldozatainak szma durva becslsek szerint megkzelti a kilencmillit! Ez a hihetetlen szm egyarnt tartalmaz nket, frfiakat s gyermekeket. Nhny helyen mg llatokat is vgeztek ki, mert azt hittk, hogy llat testbe bjt a boszorkny. Ez az idszak j alkalom volt a hatalmon levk szmra is, hogy leszmoljanak politikai vagy csaldi ellensgeikkel, illetve azokkal akiket irigyeltek.
Boszorknyldzs Magyarorszgon Magyarorszgon Knyves Klmn kirly hres boszorknytrvnye („Strigkrl pedig, akik nincsenek, semmifle emlts ne essk”) a 12. szzad elejrl szrmazik. Ezen trvny tiszteletben tartsa szinte megakadlyozta a nphiten alapul boszorknypereket a magyar trtnelem sorn, azokat a malefick elleni eljrsokra korltozva. m mg ezekre is viszonylag ritkn kerlt sor, eltekintve a 16-18. szzad kztti zavaros idket. A hrom rszre szakadt Magyarorszg, a vallshbork, illetve a Habsburg elnyoms vszzadaiban kt nagyobb ldzsi hullm zajlott. A boszorknysg vdja olykor frfiakat is sjtott, s egyes esetekben a politikai ellenfelek eltvoltst is szolglta. A vallomsokat gyakran knvallatssal csikartk ki a vdlottakbl. Az sszesen mintegy ezer magyarorszgi boszorknyper egy rsze hallos tlettel, ms rszk enyhbb bntetssel zrult. Az utols boszorknygets 1756-ban volt Magyarorszgon. 1768-ban Mria Terzia csszrn betiltotta ezeket az eljrsokat.
|