let a hall utn
2006.12.11. 15:15
Nincs olyan kzlnk, aki ne gondolt volna szorongva arra, mi is lesz a hall utn. Ahnyan vagyunk, annyifle elkpzelsnk van a nagy Odatrl, s habr biztosat nem tudhatunk, titkon taln mindannyian remnykednk a folytatsban. Nem is alaptalanul. A brit tudsok tudomnyos mdszerekkel vgzett ksrletei azokat az elmleteket tmasztjk al, melyek szerint a llek tlli a hallt.
Forrs: http://www.szavazo.hu/Publicisztika/ezoter/van-e%20elet%20a%20halal%20utan.html
Mltatlanul kevs publicitst kapott a hazai sajtban az a tanulmny, amely a vilgon elszr tudomnyosan is altmasztotta, hogy a tudatnak vagy lleknek nevezett valami azutn is ltezik, hogy az agy befejezi mkdst. Hall kzeli lmnyen tesett emberek beszmoli mr vszzadok ta emlegetnek nagy fnyessggel s tlvilgi teremtmnyekkel val tallkozsokat, de ezeket az eseteket a hivatalos tudomny folyamatos szkepticizmussal fogadta.
A southamptoni krhz szvosztlyn kt doktor interjvolt szvinfarktusontesett betegeket, s a tllkegy rsze egszen biztosan lltja, hogy tapasztalta a fentebb emltett dolgokat a klinikai hall bellta utn. Dr. Sam Parnia gy foglalja ssze a lnyeget: "Ezek az emberek olyanokat ltek t, amikre nem szmtottunk. Az agynak elviekben ekkor mr nem szabadna ilyen folyamatokat produklni, s nem szabadna emlkeket ellltania, s megriznie. Taln mindez vlasz arra a krdsre, hogy az agy lltja-e el a lelket, vagy agy csak affle kzvett mdium, amitl fggetlenl is ltezik a llek." A kutatsban rszt vev msik orvos, Dr. Fenwick gy gondolja tovbb: "Ha az agy s a llek fggetlen, magtl addik a krds a hall utni folytatsrl, az ember szellemi mibenvalsgrl s arrl, hogy a vilgegyetem mgtt nem esetlegessg van, hanem szndk."
A pontossg kedvrt rjuk le, hogy a 63 infarktust tll, hall kzeli llapoton tesett meginterjvolt kzl 56 egyltaln nem emlkszik semmire. Pontosan ez az, amit mindenkitl vrtak volna. A maradk ht - akik kzl ngy tlpte a legszigorbb rtelemben vett klinikai hall llapott is - azonban tiszta emlkekkel rendelkezik "Odatrl": bke, rm, felgyorsult id, testnlklisg, vakt fny, belps egy msik vilgba, tallkozs egy titokzatos lnnyel, kzeleds "egy ponthoz, ahonnan nincs visszatrs." Fontos adalk, hogy a szemlyek kztt nem volt mlyen hv vallsos, s egyikk sem hasznlt tudatmdost szert. Korbban voltak olyan elmletek, amelyek a jelensget az agy oxignhinyval prbltk magyarzni, de a tanulmny mind a ht esetben kizrja ezt a lehetsget.
Az egyhz termszetesen dvzlte az eredmnyeket. Jellemz Stephen Sykes anglikn pspk vlemnye: "Lenygz, de nem tartom hatalmas meglepetsnek. Hiszem, hogy az let sokkal titokzatosabb, mint amilyennek mi ltalban gondoljuk. Neknk, teolgusoknak a llek eddig is tbb volt, mint tudat, de ez a tanulmny segt megdnteni azt az elfogadott nzetet, hogy a llek az agy hallval megsznik."
|