A rnk eredete
Cikk rja: Ralf Blum; bekldte: Csuti 2006.11.10. 10:24
"Csarnoka kpillrein
Arany tet; ezst a padl;
Felsgjeleivel az ajt."
J.R.R. TOLKIEN: A gyrk ura
I. ktet, Utazs a sttben ----- "A rnk s a varzsigk rendkvl praktikus formk bizonyos
eredmnyek elidzsre, mint pldul hogy a mocsrbl egy tehn
szlessen."
T.S. ELIOT: The Music of Poetry
Ezek a jelek rgebbiek mint az jtestamentum, mgis tbb mint 300 ve feledsbe merltek. Utoljra a ks kzpkorban Izlandon hasznltk. Rendeltetsk a tarotval s a knai Vltozsok knyvvel rokon, s annak idejn a vikingek Ji- Ching-jhez hasonl szerepet tltttek be. A rnamesterekkel azok blcsessge is kihalt. Semmi nem maradt fenn, csak a sagk, a rnikus mondakincs messzire sztszrdott tredkei, s maguk a rnk. Ralph W. V. Elliott gy r rluk Runes: An Introduction c. mvben:
"klns szimblumok antik szerszmokba s fegyverekbe vsve, amelyek most haszontalanul hevernek valamelyik mzeum vitrinjben; harcosok nevei, titkos varzsformulk s daltredkek tnnek fel olyan vltozatos trgyakon mint az apr ezstrmk s a toronymagas kkeresztek, a legvalszntlenebb tjakon sztszrva Jugoszlvitl az Orkney-szigetekig, Grnland s Grgorszg kztt."
A rnk hatsa sajt korukra vitathatatlan volt. Elliott rja, hogy az angolszsz Anglia trzsi vezeti s tancsadi gylseiket, amelyekre titokban ltek ssze, "rnk"-nak neveztk. Amikor Wulfila pspk a 4. szzadban gt nyelvre fordtotta a Biblit, Mrk Evangliumban (4,11) a rna szt "titok" rtelemben hasznlta ("Nktek adatott, hogy az Isten orszgnak titkt tudjtok"). Nyolc vszzaddal korbban Hrodotosz a Fekete-tenger krl utazgatott, amikor felfedezte a szktk leszrmazottait, akik leplekbe burkolzva tmolyogtak, a bdultsgig szvtk magukat fsttel (ezzel a szokssal mg ma is tallkozhatunk a Kaukzusban), majd kis fadarabokat dobtak a levegbe, s miutn leestek, "olvastak" bellk. Jllehet ezek a t_ f6rzsi tagok mg semmilyen rst nem ismertek, "botocskikat" rnknak nevezhetjk. A tudsok mg nem jutottak egysges vlemnyre arrl, hogy hol s mikor jelent meg Nyugat-Eurpban elszr a rnars. Mieltt a germn npek egyltaln rssal rendelkeztek volna, kpi szimblumokat hasznltak, amelyeket kvekbe, sziklkba karcoltak. "
"Elliot azt rja: "Minden, amit tudunk, hogy egy germn trzs valamelyik tagja rendelkezett annyi szabad idvel (ezt a tnyezt gyakran elhanyagoljuk), s olyan csodlatra mlt fonetikus rzkkel, hogy kifejleszthesse a futharkot (bc-rs) egy szak-itliai minta alapjn, amelyet az Alpokban ismert meg Kr.e. 250-150 krl." Ezek a trtnelem eltti sziklarajzok (hllristningar) a msodik bronzkorra datlhatk (kb. Kr.e. 1300), s vlheten az indoeurpai termkenysg- s napkultuszokkal sszefggsben vizsglandk. A sziklarajzok embereket s llatokat brzolnak, az emberi test rszeit, fegyvermotvumokat, napszimblumokat, horogkereszteket s klnfle ngyzet- s krformj jeleket. Lssunk nhny pldt: Elliott kt klnbz tradci keveredst felttelezi: "egyfell az bc- rs, a msik oldalon a szimbolikus tartalom...A sorshzsos jsls megszokott gyakorlat volt mind az szak-itliai, mind a germn npek krben; egyikk betjeleket, a msik kpi szimblumokat hasznlt." Szmos hllristningar s rnak lthat mg ma is Nmetorszgban s egsz Skandinviban. Ma mr nehz elkpzelni, milyen rettenetes hatalma volt azoknak a keveseknek, akik a szimbolikus jeleket kivlan hasznltk emberi gondolatok kifejezsre. Az els ilyen jeleket rnknak neveztk a gt runa sz nyomn, amely "titkos, titok" jelents. A rnabet (runastafr) az intuitv tuds gyjtednyv vlt, amely annak gyessgtl fggen gazdagodott, aki a "runemal"-t, a rnavets mvszett gyakorolta. A rnknak kezdettl fogva ritulis szerepk is volt, sorshzsknt, jslsnl, vagy ha a magasabb hatalmakhoz fordultak, akik a trzs lett s boldogulst befolysolhattk. A rnamesterek s - mesternk mvszete az let minden aspektust rintette a legszentebb dolgoktl a mindennapi praktikumig. Ms-ms rnk s varzsigk szolgltak az idjrs, az raply, a vets, a szerelem s az egszsg befolysolsra. Kln rnja volt a termkenysgnek, az toknak s az tok levtelnek, a szletsnek s a hallnak. Rnkat vstek az amulettekbe, az ivkelyhekbe s a hajtdrdkba, rnkat faragtak a hzak ajtflfiba s a viking hajorrokra. A teutonok s a vikingek rnamesterei feltn kpenyt viseltek, amelyrl knnyen felismerhettk ket. Tiszteltk s szvesen lttk, de ugyanakkor rettegtk is ezeket a smnokat, akik a trzsi csoportok avatott bizalmasai voltak. Bizonytkaink vannak arra, hogy a rnaismerk kztt tekintlyes szmban akadtak nk is. A 13. szzadbl szrmaz Vrs Erik saga ismeretlen szerzje igazn szemlletes lerst ad egy akkori rnamesternrl: "Kvecskkkel szeglyezett palstot viselt. A fejt s a nyakt fehr macskaszrrel tmtt csuklya takarta. Az egyik kezben botot tartott, a vgn markolattal, az vn pedig, amely a hossz kpenyt sszefogta, egy kis varzserszny fggtt."
A Krisztus eltti vilgszemllet szerint a Fld, s vele minden teremtmny l volt. Vessz s kvek voltak a rnajsls eszkzei, mivel ezek termszeti trgyakknt gygyt hatalmat testestettek meg. A rnaszimblumokat kemny fadarabokba faragtk, fmbe vstk vagy brbe vgtk, amit azutn valamilyen anyaggal szneztek, olykor emberi vrt keverve bele, hogy a varzsl hatalmt erstsk. A leggyakoribb rnk sima, lapos kovakvek voltak, amelyeknek az egyik oldalra szimblumokat rajzoltak. A rnamestern megrzta ersznyt, s sztszrta a kavicsokat a fldn. Az rssal felfel es kvek jeleit rtelmezte. Mg sibb idkbl szrmazik egy hasonl szertarts rendkvl rszletes lersa, a rmai trtnetr, Tacitus hagyta rnk rkl. Kr. u. 98-ban gy tudst a germn trzsek szoksairl: "Az eljeleket s a sorsorkulumot taln minden ms npnl jobban tiszteletben tartjk. A sorsorkulum esetben egyszer eljrst hasznlnak: gymlcshoz frl gat vgnak, azt kis botocskkra daraboljk, amelyet bizonyos (rnaszer) jelekkel ltnak el, s vaktban egy fehr kendre szrnak. Azutn az istenekhez imdkozik a trzs papja vagy a csaldf attl fggen, hogy kzgyrl vagy magngyrl van sz, s gre emelt tekintettel felvesz egyms utn hrom botocskt, s rtelmezi azokat az elre bevsett jeleknek megfelelen." (TACITUS: Germnia, X.)
Tacitus idejre a rnk az eurpai kontinensen mr szles krben elterjedtek, ksznheten a kereskedknek, kalandoroknak, harcosoknak s ugyancsak az angolszsz misszionriusoknak. Ez nem trtnhetett volna gy, ha nem alakul ki egy kzs bc, mgpedig az, amely els hat jelrl futhark nven vlt ismertt:
futhark Jllehet a ksbbi idkben az angolszsz bc harminchrom jelig bvlt, a tradicionlis germn futhark-rs huszonngy rnbl llt. Ezeket nyolc rnnknt hrom "csaldra" osztottk, a 3-as s a 8-as szmnak klnleges mgikus hatalmat tulajdontottak. A hrom csoportot (aettir) szaki istensgekrl neveztk el, ezek Frey, Hagal s Tyr.
|