Pr sz a depresszirl
A bipolris zavar, ms nven mnis depresszi az egyn hangulatra, viselkedsre s az rzkelsre hat pszichitriai betegsg. A magyar lakossg tbb mint 1 szzalkt is rint betegsgben a tnetek slyossga nagyon eltr a kr klnbz fzisaiban. A kezels sorn ppen ezrt komoly nehzsget jelent a megfelel terpia meghatrozsa, mivel elfordulhat, hogy br a kivlasztott terpia hatkony a betegsg egyes epizdjainak a kezelsben, de ezzel prhuzamosan a msik fzis elidzst is okozhatja (pl. az antidepressznsok, amelyek hasznlata a mnis fzishoz is vezethet).
Egyszer lent mskor fent
A tnetek a hangulatingadozssal egytt vltakoznak a mnis s a depresszv fzis kztt, a betegek hol slyos mlypontokat, hol egszen vgletes feldobottsgot lnek t. A depresszis s mnis fzisok kztti hangulatvlts mdja s ideje nagyon eltr lehet.
Sok esetben a bipolris betegsg depresszival kezddik s akr vekig, vtizedekig csak ezek a tnetek jelentkezhetnek, mire az els mnis fzis megjelenik. Az is elfordul, hogy a fzisok kztt tbb v tnetmentes idszak telik el, mg mskor gyakran - akr vente 3-4-szer - vltakoznak, kztk rvid sznettel, vagy anlkl.
Az utbbi vtizedekben egyre gyakrabban tapasztalhat a betegsg legrosszindulatbb formja, amelyben a mnis s depresszis epizdok havi-, heti- vagy akr napi gyakorisggal vltakoznak. Ez felbortja a beteg- s krnyezete addigi lett; a hangulatingadozsok miatt a beteg kiszmthatatlann vlik, elveszti a valsgrzett, ami igen gyakran meggondolatlan cselekedetekhez vezet.
Terpia nlkl a kvetkezmnyek vgzetesek lehetnek
A fel nem ismert s/vagy kezeletlen eseteknek szmos slyos szvdmnye s kvetkezmnye lehet: csaldi konfliktusok, vls, msodlagos alkohol- s/vagy drogfogyaszts. A legtragikusabb kvetkezmny azonban az ngyilkossg, melynek elfordulsa haznkban egybknt is sajnlatosan magas arny.
Minden tizedik bipolris betegsgben szenved beteg ngyilkossg kvetkeztben hal meg, de a kzhiedelemmel ellenttben fleg a mnis fzisrl a depresszis fzisra trtn vltskor s nem a slyos depresszis idszakban. A betegek 25-50 szzalka lete folyamn legalbb egyszer megksrli az ngyilkossgot.
Mindazonltal az utbbi idben hatalmas elrelps trtnt a betegsg kezelsben. A modern gygyszerek s a pszichoterpia alkalmazsval a tnetek a legtbb esetben hatkonyan kontrolllhatk. A kezels alappillrt az n. hangulatstabilizl gygyszerek jelentik, amiket azonban tbbnyire ms gygyszerekkel kombinlva, a betegsg tpustl s az adott betegsgfzistl fggen alkalmaznak.
A hatkonynak szmt kezels htrnya az lland kontroll szksgessge s a kedveztlen mellkhatsok, amelyek kvetkeztben a betegek a terpit is elutasthatjk. A depresszis fzisban az antidepresszv gygyszereknek is nagy szerep jut, s gyakran szorongsold ksztmnyek alkalmazsra is szksg van, ezeknl azonban fennll a mnis fzis elidzsnek veszlye.
|