Öngyilkosság és Média
Bekülte: Cathleen 2007.06.17. 21:46
Öngyilkosságról megjelent írások
ÖNGYILKOSOK KÉZIKÖNYVE (Magyarország 1991/41)
Az Egyesült Államokban minap megjelent egy kézikönyv, amely nem kis megdöbbenést keltve azt taglalja, hogyan lehetünk fájdalom nélkül öngyilkosok. A piacra dobott 41.000 példányt valósággal elkapkodták, a kiadó további 60.000 példány utánnyomására kényszerül a nagy érdeklődés miatt. Soha nem látott siker Amerikában.
A Final Exit (Végső kiút) című könyv szerzője Derek Humprey, egy Oregon állambeli intézet igazgatója. A National Hemlock Society azt a célt tűzte ki, hogy "segítséget nyújtson a végső stádiumban lévő gyógyíthatatlan betegek aktív és passzív önkéntes euthanáziájához".
A Final Exit igen világosan fogalmaz. Tartalmaz olyan táblázatokat, amelyek 18 gyógyszer halálos adagjait ismertetik, elemzi a cián hatását, elmagyarázza a különbséget a műanyag zacskó és a kipufogógáz okozta fulladásos halál között. Figyelme még arra is kiterjed, hogy betegei mivel vegyék be a halálos adag gyógyszert, nehogy kihányják vagy elveszítsék eszméletüket, mielőtt a megfelelő mennyiségű gyógyszert elfogyasztanák. Humprey szerint a könyv semmi újat nem tartalmaz, a benne leírtakat az emberek már mind megvalósították a gyakorlatban. Szerinte az "orvostudománynak nemcsak az életbe történő belépéskor, de az életből távozáskor is segítséget kell nyújtania az embernek". Ő maga nyíltan hangoztatja, hogy három embernek nyújtott segítséget ahhoz, hogy "méltósággal" távozzék az életből, miután gyógyulására már nem volt lehetőség.
Kik vásárolják Humprey könyvét? A könyvesboltok tapasztalatai szerint az idős emberek, a szociális-egészségügyi szolgálatok munkatársai, valamint az AIDS-betegek. A kritikusok véleménye szerint a könyv öngyilkosságra bátoríthatja fel a labilis idegzetű embereket. Humprey szerint a könyv nem könnyítette meg az öngyilkosságot, csupán biztosabbá tette.
HOGYAN LEGYÜNK ÖNGYILKOSOK (Kurir 1991-09-01)
Miközben öles léptekkel haladunk a piacgazdaság felé, az ember néha megkérdi magától: mindent meg kell csinálni, aminek piaca van?! Különösen aktuális ez a kérdés, ha a New York-i könyvsikerlisták jelenlegi éllovasát veszi kézbe az ember. A könyv címe: Final Exit (A végső távozás), és ahhoz ad tanácsokat, hogyan legyünk könnyen-gyorsan öngyilkosok.
A modern könyvpiacon immár hagyományai vannak a "könnyen-gyorsan" könyveknek. Szinte mindenről lehet olvasni: hogyan készítsünk könnyen-gyorsan bútort magunknak, hogyan legyünk könnyen-gyorsan sikeresek az üzleti életben, hogyan főzzünk házi maradékból fenséges lakomát? Ez a könyv azonban nem illeszkedik a fenti témakörbe. Halálkomolyan - ezúttal stílszerű a jelző - tizennyolcféle, vény nélkül kapható gyógyszer, főleg alatató és fájdalomcsillapító halálos dózisát közli, valamint különben ártalmatlan gyógyszerek gyilkos koktélját is. Hasznos tanácsokat ad arra nézvést, hogy a gyógyszereket joghurttal vagy pudinggal vegye be az öngyilkosjelölt, nehogy idő előtt elaludjon. Hogy ne kapcsolja ki a telefont, az üzenetrögzítőt, mert minden változás gyanús jel a rokonok, barátok számára. Hogy miként lehet az előkészületekbe bevonni a hozzátartozókat anélkül, hogy később a törvény előtt kellene felelniük. Hogy a rokonok miképpen rejthetik el az öngyilkosság tényét, ha például jelentős biztosítási díj forog kockán (a legfontosabb, hogy "vallási okokból" tiltakozzanak a boncolás ellen).
Ami még súlyosabb bűne a könyvnek: külön részben foglalkozik azzal a kérdéssel: miképpen segíthetik át a túlvilágra halálos beteg vagy tovább élni nem kívánó páciensüket nyom nélkül az orvosok, ápolónők.
A könyv szerzője Derek Humphry angol származású újságíró, aki saját bevallása szerint már három rokonát ölte meg - ő a finomabb fogalmazásával háromnak segített meghalni (bátyjának az életfenntartó gépeit kapcsolta ki, két másik rokonnak pedig ő adta be a halálos gyógyszerkoktélt).
Humphry eredetileg csak a "Jogot a halálhoz" mozgalom egyik szószólója volt, azoké, akik halálos beteg, kínoktól szenvedő, vagy épp évek óta eszméletlen betegek életben tartása ellen tiltakoztak. Azután az egyik ilyen szervezet vezetője fölszólította, hogy a passzív tiltakozásnál most már tegyen többet: így született meg az öngyilkoskönyv.
Humphry tagadja, hogy könyvével a labilis személyiségeknek ad ötleteket. Arra hivatkozik, hogy segítségével akár egy ötéves gyerek is tíz perc alatt öngyilkos lehet, a könyv telis-tele van óvó figyelmeztetésekkel, hogy akinek nincs halálos baja, akinek még van reménye, az forduljon inkább pszichiáterhez.
Erre mondhatjuk: halottnak a csók. De hát amíg a könyvnek piaca van (heti 41 ezer darab fogy belőle), amíg egyetlen ügyész sem emel vádat a szerző ellen, addig éljen a gondolatszabadság. Éljen?
ÖNGYILKOSSÁGI TANÁCSOK INTERNETEN (Blikk 2000-02-01)
BRÜSSZEL - Politikai tiktakozást váltott ki Hollandiában egy internetoldal, amely az öngyilkosság különféle módozatait írja le nagy pontossággal. Thisbe önmegsemmisítő oldalának nevezi a honlapot a szerző.
A 2000. év egyik bestsellerkiadványa a Természetes halál új kézikönyve kibővíti a halálra szántak és hozzátartozóik ismereteit olyan további információkkal, mint:
Élni és meghalni - mindkettőben van valami izgalmas, valami fenséges, valami jó.
Vagy
Kelj fel a halálos ágyadból, még ha esetleg belehalsz is!
Vagy
Jogodban áll átadni szerveidet, végrendeletileg eladni őket még életedben. Inkább kártyázd el, ahelyett hogy eliszod, a májadat.
Vagy Amikor az orvos dönt arról, hogy nem adja tovább az infúziót, vajon mi járhat a fejében?
Vagy
Hiába sír, kibe a halál nyila lőtt, vár rá a sír, hát pókerezzen inkább a halála előtt!
Vagy
Milyen sorrendben fogadd a kórházban - a temetkezési vállalkozót, - a végrendeletet fogalmazó ügyvédet, - az utolsó kenetet feladó papot, - a Fülöp-szigeteki csodadoktort, - az életbiztosítási ügynököt, - az osztályos orvost, - a nővért, - a szervkereskedőt, - a mexikói siratóének- és haláltáncegyüttest, - a társadalombiztosító szempontjait a temetkezési vállalkozóéval vegyítő thanatológust és - a polgármestert, aki annak idején összeadott a feleségeddel, akinek meg kelleme végre bocsátani?
Vagy
Temetés az óceánba repülőgépről szétszórt por alakjában, földbe ásva, fémkoporsóban, balzsamozva, mélyhűtve. Ön szerint még mi módon lehet? Hogyan szeretné? Megoldjuk!
Érdekes alfejezetek még a Halál on-line múzeuma, a Morbid viccek világa, a Légy inkább túlélő, mint tetszhalott.
Jelenleg 666, halállal foglalkozó könyv van forgalomban a nagy londoni, New York-i és párizsi könyvesboltokban. Magyar könyvesbolti kínálatban tizenkilencet találnánk, ha lehetne kapni.
Az internetes könyvkereskedelemben is reklámozott monográfiák közül a legtöbb: az ezredfordulón divatos thanatológiai trendek hordozója. (A mi halálenciklopédiánk is ilyen kritikus áttekintést ad a főbb irányzatokból.) Néhány cím 2000-ből:
A halál és a tinédzserlányka Túlélésjátszmák Ha halálán van gyermekünk Halandók kézikönyve. Szakértők a végső búcsú perceiről. Halálodban veled vagyok Klinikai távlatok: a palliatív gondozás algoritmusai Meghalni szépen is lehet Együttélni, évekig, a gyásszal? Akik soha nem tudják már megállítani patakzó könnyeiket A halál fekete humora, avagy "Sír a sírásó síri hangon: megint rám dőlt egy holttest a gangon" Hogyan halunk meg? És miért? És mikor? Könyv azoknak, akik másként gondolkodnak a halálról Új pogány hittel a júdeó-keresztény halálkultusz ellen Utolsó tangó az elhagyott temetőben Kísértetek és ártó démonok: a halál ezer arca
A thanatológia magyarországi kínálata megkezdte a szakmai felzárkózást: a szakterület európai hírű kutatójának, Polcz Alaine-nek szinte évenként jelennek meg munkái. Stílusát illetően átmenetet alkot a szakmailag hiteles esszé és a halálesztétika szépirodalmi határvidékei között. Élvezetesek a Kharón - Thanatológiai Szemle tanulmányai, a Lélek, halál, túlvilág című 1995-ös konferencia tekintélyes súlyú, elegáns kötetben megjelent előadásgyűjteménye, Philippe Ariés, Kübler-Ross, Judy Tatelbaum műveinek magyar fordításai. Megjelent a Kerepesi temető monográfiája, megjelentek halállal foglalkozó rádióműsorok, érintették e témakört tévésorozatok, sajtóviták, sőt újabban egy novellagyűjteményt is kiadtak, A gyógyító halált.
Dr. Erőss László - Dr. Veér András: A halál enciklopédiája I. című könyvéből 111-113. o. (Glória Press, Bp., 2001) ISBN 963 8200 05 7

|